Twitter
Facebook

Ben çok fazla sinemaya gidebilen birisi değilim. Ama bu filmi eleştirecek kadar çok Amerikan filmi seyrettiğime inanıyorum. Ama filmden önce sinemayı eleştirmek istiyorum.

Sinemamız; İstanbul’daki Astoria alışveriş merkezindeki CineBonus.. Sinema salonu geniş, ferah.. Koltuklar ve diz mesafesi de çok iyi (boyum 1,90 ama benim dizim öndeki koltuğa erişemedi).. 3.salonda 19:30 seansında izledik filmi, en azından aldığımız bilette o saat yazıyordu. İlk defa bebeğimizi bakıcıya bırakıp film izlemeye gitmişiz. Saati iyi ayarlamak durumundayız ama 19:30’da başlaması gereken film 19:55’te başladı. Yok, teknik aksaklık falan yoktu. Hayır çok fragman da izlettirmediler. Sadece tek fragman (Avatar filmi) izledik, o da 2-3 dakika sürmüştür. 25 dakika boyunca ne mi yaptık? Tabii ki reklam izledik. TV’de dönen her türlü reklamı bir de beyaz perdede izledik, çok keyifliydi!
Buradan sormak istediğim bir şey var. Benim film izlemek için ödediğim adam başı 14 TL yetmiyor, marketlerde 1 TL’den satılan patlamış mısıra 9 TL vermemde yetmiyor da, bir de üzerine yarım saat reklam izleyip Cine Bonus sinemalarına katkıda bulunmam mı gerekiyor?

Neyse gelelim filme… Film klasik Amerikan filmi, anahatları çizmek gerekirse; Dünya yok olmak üzere, Amerikalılar kurtarmak için iş başına geçiyor. Amerikan başkanı yine ön planda tabii ama bu sefer zenci. Tabii ki sorunun çözümü için yaşlı profesörlerden bilgi alacak değiller, yine kariyerinin başında genç bir bilim adamı bu işi yapıyor. 2 kez havacılık kursuna gitmiş adamın uçağı kullanışına Türk Yıldızları Akrobasi takımı gıpta etmiştir. Tabii ki her şey ama her şey son anda oluyor. Herşey milimetrik, kılpayı, pamuk ipliği yani.. Her uçak her yerden milimetrik olarak geçiyor. Gemi dağa 10 mt kala duruyor. Tsunami gelmeden 10 sn önce kaçıyorlar. Araba sürme sahnesi (aşağıya ufak bir videosunu ekledim) zaten yok artık dedirtiyor vs. Ama filmdeki çocuklar mükemmel.. Benim çocuğumun elinden oyuncağını alıyorum, öyle bir ağlıyor ki sanırsınız dünya yıkılıyor. Ama bu filmde gerçekten dünya yıkılıyor, ortalıkta bin türlü felaket varken çocuklardan tek mızırdanma gelmiyor. Falan filan..

Anlayacağınız üzere film klişe bir film.. Ama izlenir. Neden? Efektler yüzünden.. İmdb filme 10 üzerinden 6,6 puan vermiş.
Ben 6 veriyorum, altısı da efektlere.. Hollywood’dan fazlasını beklemeyin ve gidin paşa paşa efektinizi seyredin gelin.

Buyrun bu da filmden birkaç kesit..

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir