Twitter
Facebook

Adalar Belediyesi, meclis kararı ile Adalar ilçesinde bulunan super market, market, manav, restoran vb. plastik poşet kullanılan işletmelerde; 31 Aralık 2011 tarihinden itibaren doğa da %100 çözünebilen biyo bozunur poşet, kesekağıdı, bez, file torba kullanımının teşvik edilmesi ve plastic poşet kullanılmasının yasaklanması kararı aldı.

Tüketicilerin bilinçlenmesini sağlamak amacıyla, 10 Aralık 2011 Cumartesi günü “Adalarda Plastik Poşet İstemiyoruz” etkinliği gerçekleştirilecek.

Adalar Belediyesi’nin MBB(Marmara Belediyeler Birliği), TURMEPA (Deniz Temiz Derneği), AKUT, YUDOSK (Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Çevre Gönüllüleri), Tuğçe Kazaz ve Nasuh Mahruki ile beraber gerçekleştireceği etkinlik, Heybeliada Halki Palas’ta saat 14:00’te yapılacak olan basın toplantısıyla başlayacak.

Günlük hayatta alışverişte çok sık ve yaygın olarak kullanılan polietilen alışveriş poşetleri çevreye ve toplum sağlığına olumsuz etkiliyor. İstanbul’da günde 10 bin tona yakın çöp çıkarken, bunun yüzde 10’unu naylon poşetler oluşturuyor. Plastik naylon poşetler, petrol artıklarından yapıldıkları için doğada bozulmaya başladıklarında, çevreye zararlı kimyasal maddeler yayarak, toprak ve su vasıtasıyla besin zincirimizi yavaş yavaş kirletiyor. Denizleri, gölleri, nehirleri kirleten naylon poşetler aynı zamanda nesli tehlikede olan türlerin de yok olmasına neden oluyor.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir