Twitter
Facebook

Elektronik market pazarından ‘Kim gidecek?’ sorusu netleşmeye başladı. 14 ay önce “Türkiye’ye geçici bir hevesle değil, bin yıllığına geldik” sözleriyle İzmir’de mağaza açan Amerikan teknoloji market devi Best Buy, mağazalarını kapatma kararı aldı.

Önceki gün şirketin yeni stratejisini açıklayan Best Buy CEO’su Brian Dunn, “Hissedarların getirilerinin iyileştirilmesi için Best Buy’ın test amaçlı olarak girdiği Türkiye piyasasından çıkması ve Çin’de açılan Best Buy markalı mağazaların kapatılması öngörülüyor.” dedi. Best Buy’ın Türkiye’den çıkışı, ülkedeki tüm cari operasyonların ve iki mağazanın da kapatılmasını içeriyor. Şirket, Türkiye ve Çin’deki mağazaları kapatarak, 2013 mali yılına kadar yılda 60-70 milyon dolar tasarruf sağlamayı planlıyor. Perakende devinin 100 milyon dolar zarar ettiği söyleniyor. Best Buy Türkiye’den yapılan açıklamada ise şirketin küresel bazda kısa ve uzun vadeli beklentileri doğrultusunda Türkiye pazarından çıkmaya karar verdiği belirtildi. Best Buy, mağazalar devredilene veya kapatılana dek hizmet vermeyi sürdürecek.

Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar’ın ‘sektörden bir iki firma bavulunu toplayıp gidecek’ açıklamasının ardından Vatan Computer Genel Müdürü Hasan Vatan da benzer bir değerlendirmede bulunmuştu. Sektörün iki deneyimli isminden gelen bu açıklamalar üzerine tartışma başlamıştı ve ilk kimin gideceği merakla bekleniyordu. Kulislerde Darty’nin gideceği konuşulurken ilk ayrılık sinyali Best Buy’dan geldi. Türkiye’den çıkmaya hazırlanan firmanın başarısızlığında pazara giriş tarihi etken gösteriliyor. Dünyada yaşanan ekonomik krizin tüketici elektroniği pazarını önemli ölçüde etkilediği bir zamanda İzmir’de mağaza açan şirket, 2010’da da trendi yakalayamadı. Ayrıca şirketin izlediği fiyat politikasının da yanlış olduğu söyleniyor. Teknoloji perakende şirketlerinin ucuz fiyat üzerinden rekabet etmesini eleştiren Best Buy Türkiye Başkanı Ruşen Korkmaz, kendilerinin ‘fiyatı indirmek yerine müşteriyi ikna etme’ politikası izleyeceklerini açıklamıştı. Ancak bu politika da en azından Türkiye’de başarılı olmadı.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir