Twitter
Facebook

Sektörün en sıkıntılı ve göründüğünden daha fazla zarar veren sorunlarından birisi de müşteri sepetlerinin kaybolmasıdır.

image

Müşteriler mağazaya geldiğinde alışveriş arabasına hemen ulaşmak ister. O yüzden müşteri arabaları mağazanın girişinde yer alır. Hatta büyük metrekareli mağazalarda mağazanın orta bölümünde alışveriş arabaları için yer yaptırdığım da olmuştur. Birkaç parça ürün almak için gelip de eli kolu dolan müşteriler mağazanın girişine gitmeye zahmet etmesinler, buradan alsınlar diye..
Yaptıkları alışverişleri, alışveriş arabalarıyla evlerine kadar götürmek isteyen müşteriler yüzünden
yılda yüzlerce araba kaybeden mağazalar var. Bu arabalar çok kullanışlı oldukları için farklı amaçlar için de kullanılıyor. Eşya, hurda taşımak hatta köye götürmek için alınanlar var. 15-20 TL için hurdacıya satılanlar da var.

image

Biçen market, bu soruna bir çözüm bulmuş. Başarılı olarak gördüğü için sizlerle paylaşmak istedim.
Bu projede alışveriş arabalarının üstlerine bir aparat eklenmiş. Bu aparatın yüksekliği mağazanın kapılarından geçecek, fakat park alanından dışarıya çıkamayacak şekilde ayarlanmış.
Bu sayede müşteriler alışveriş arabalarına kolaylıkla ulaşabiliyor, fakat mağaza dışına çıkartamıyorlar. Çıkartmak istediklerinde; arabanın yüksekliğinde dolayı üstten engellere takılıyorlar. Mağazada sürekli alışveriş arabası mevcut oluyor. Hiç bir müşteri dışarıya çıkartılan arabaları beklerken alışverişini ertelemek zorunda kalmıyor.

image image

Firma yetkililerinden aldığım bilgiye göre; uygulamanın olduğu örnek mağazada 8 aydır tek alışveriş arabası dahi kaybedilmemiş. Oysa uygulama öncesi 5 ayda kaybedilen alışveriş arabası sayısı 62 adet..!
Durumdan müşteriler de memnun, özellikle halk günü gibi yoğun günlerde alışveriş arabası bulma sorunları çözülmüş durumda.. Üstelik reklam almka için de yeni bir mecrada yaratılmış.

Marketciyim.com
İlker Akdoğan

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir