Twitter
Facebook

Deloitte’un “Perakendenin Küresel Güçleri 2013” raporuna göre piyasa değerinin, o şirketin maddi varlıklarının değerine oranı olan Tobin Q oranına göre dünya birincisi BİM. Kaynaklarını ve varlıklarını en verimli şekilde kullanarak dünya lideri olan BİM bu başarısıyla Apple, Amazon ve H&M gibi dev firmaları geride bıraktı. Dünyanın en hızlı büyüyen perakende şirketleri sıralamasında ise BİM 10’uncu sırada…

Dünyanın saygın danışmanlık kuruluşlarından Deloitte’un hazırladığı “Perakendenin Küresel Güçleri 2013” raporu, Türkiye perakende sektörünün lideri BİM’in başarısını tescil etti. Bir şirketin toplam piyasa değerinin, o şirketin maddi varlıklarının değerine oranı olan Tobin Q oranına göre yapılan sıralamada BİM, dünya birincisi oldu. Böylece Apple, Amazon ve H&M gibi köklü şirketler dahil dünyanın bütün büyük perakendecilerini geride bırakan BİM aynı zamanda bugüne kadar bütün gelişmekte olan ülke perakendecileri arasında bu kritere göre dünyada birinci sırada yer alan ilk şirket olma vasfını da elde etti.

Ayrıca aynı rapora göre, 2006-2011 döneminde yıllık perakende satış gelirlerini ortalama yüzde 29,8 oranında artırarak 2011 yılında 4 milyar 907 milyon dolarlık perakende satış gelirine ulaşan BİM, dünyada en hızlı büyüyen 10’uncu perakende şirketi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dortluoğlu şunları söyledi: “Deloitte ’Perakendenin Küresel Güçleri 2013’ Raporu, BİM’in başarısını bir kere daha tescil ediyor. BİM’in bu başarısında kaynaklarını en etkili ve verimli bir şekilde kullanması ve sonrasında üretilen katma değer büyük rol oynadı. Verimlilik odaklı çalışma yaklaşımımız bu başarıyı getirdi. Verimlilik odaklı çalışma yaklaşımı harcama yapmamak demek değildir. Bu yaklaşımın özü, israf etmeden gerektiğinde yeterli miktarda yatırım yapmak, harcamak esasına dayanır ve hemen her sektörde ve alanda uygulanabilir. Raporda işaret edildiği gibi, ‘gelişmekte olan pazarlar’ olarak tarif edilen Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkeler grubundan ilk kez bir şirket Tobin Q sıralamasında dünya çapında birinciliği elde ediyor. Hem BİM olarak hem de ülkemiz adına, elde ettiğimiz bu başarıdan haklı bir gurur duyuyoruz.”

Perakende sektöründe tüketici davranışları değişiyor
Raporda Avrupa Birliği’ndeki kriz nedeni ile ABD, Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde ekonomilerin yavaşladığı, bu durumun komşu ülkeleri de etkilediği hatırlatılıyor. Bu koşulların perakende sektörünü de etkilediği vurgulanan raporda, global perakende sektöründe tüketici davranışının değiştiği ifade ediliyor. Rapora göre, artık fiziksel kanalların yanı sıra dijital kanallar da öne çıkıyor.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir