Twitter
Facebook

Neden mi? Avrupa’da bir virüs çıkmış, sebzeleri ve yiyenleri etkiliyor. Rusya ise yaş sebze alımı için gözünü Türkiye’ye dikmiş durumda.. E bizim kabzımallarımız da Rusya dururken bize satacak kadar kabzımal değildir, di mi?

İşte Detaylar: Rusya hükümetinin, Avrupa’da hızla yayılan ölümcül EHEC bakterisi salgınını takiben Avrupa Birliği’nden (AB) sebze alımını yasaklaması, Türkiye’den yapılacak ithalatın önünü açtı.

Rusya’nın önde gelen perakende zincirlerinden Azbuka Vkusa’nın sözcüsü Igor Yadroşnikov Reuters’a yaptığı açıklamada, “Avrupa’dan ithal ettiğimiz domateslerin yerine Azerbeycan’dan ithalat gerçekleştirebiliriz… Turp ve havuç için Rusya’nın kendi üretimine başvurup, kabak, patlıcan ve biber için ise Türkiye’ye dönebiliriz” dedi.

Rusya’nın sebze ithalatını kesmesi sonrasında BBC’ye konuşan Rus yetkili Gennadi Onişenko, EHEC salgınından ölümlerin Avrupa’daki sıhhi düzenlemelerin işlemediğini gösterdiğini söyledi.

Rusya, meyve ve sebze ihtiyacının yüzde 30-40’ını AB’den karşılıyor.

Alınan karara AB’nin tepkisi ise gecikmedi. AB, Rusya’nın birlikten tüm sebze ithalatına yasak koymasını orantısız olduğu açıklamasını yaptı.

AB Sağlık ve Tüketici Politikası Komiseri John Dalli’nin sözcüsü Frederic Vincent, Avrupa Komisyonu’nun yasağa daha fazla açıklık kazandırması için Rusya’dan bilgi isteyeceğini, AB’nin gelecek günlerde konuyu görüşmek için Rus yetkililerle toplantılar düzenleyeceğini söyledi.

Avrupa’da EHEC bakterisinden kaynaklanan salgınına şimdiye kadar 1500’ü aşkın kişi yakalandı.

Salgına yakalananlardan şimdiye kadar Almanya’da 17, İsveç’te ise 1 kişi hayatını kaybetti.

Almanya’da araştırmacılar hala, ölümlere yol açmaya devam eden EHEC bakterisinin kaynağını bulmaya çalışıyorlar. İlk günlerde ölümcül bakterinin İspanya’da üretilen salatalıklardan geçtiği bildirilmişti; ancak daha sonra bu salatalıkların söz konusu bakteriyi taşımadığı anlaşıldı.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir