Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

2009

2009 yılını geride bırakırken, yılın son iki ayı yine hareketli günlere sahne oldu. Özellikle discount segmentinde yine çok sayıda açılış yaşandı.
Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız iki aylık dönemindeki performanslarını değerlendiriyoruz ve bu kriterimiz her sayı için geçerli.

Aşağıdaki tablodan 83 zincirin “Kasım – Aralık 2009” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market Araştırmaları 1” ekimizi okumamış olanlar için “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve satış kalemleri içerisinde gıda olmayan; “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Okumaya devam et

Logo_PDF11Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ile Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sayın Mehdi EKER himayesinde 2009 yılının “Gıda Yılı” ilan edilmesi sebebiyle, bu yıl 1.’si düzenlenen Ekonomize Dergisi ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı işbirliği ile “Güvenilir Gıda Zirvesi ve Ödül Töreni” 23 Kasım 2009 Pazartesi Rixos Grand Ankara Oteli’nde gerçekleştirildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve EKONOMİZE Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi tarafından ilki düzenlenen ve geleneksel hale getirilecek olan “Güvenilir Gıda Zirvesi ve Ödül Töreni” Rixos Grand Ankara Oteli’nde gerçekleştirildi. Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi EKER, Bakanlık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, çok sayıda milletvekilleri, bakanlık bürokratları, Türkiye Perakendeciler Federasyonu üyesi market sahipleri, gıda sektörü temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende konuşan Bakan Eker; Türkiye’nin gıda kalitesiyle ilgili standartlarının her geçen gün yükselirken, gıda güvenlik ve denetimiyle ilgili mevzuatının da her geçen gün bir adım daha ileri gittiğini belirtti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından gıda güvenliği alanında son dönemde yapılan çalışmalara değinen Bakan Eker; sebze ve meyve üretiminin güvenliği ile ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Türkiye tarihinde görülmemiş tedbirler alındığına değindi. Konuşmasının ardından Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ödül almaya hak kazanan kuruluşların temsilcilerinin her birine ödüllerini vererek onurlandırdı.

8 ayrı dalda ödüle layık görülen 19 firma ve ödülleri uzman danışma kurulunca belirlenmiş ve ödül alma kriterlerini gerçekleştirmişlerdir.

Ödüller ve hak sahipleri Okumaya devam et

İşte Kasım ayı zam şampiyonlarıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Kasım ayında fiyatı en çok artan ürünün salatalık, fiyatı en fazla düşen ürünün ise tavuk eti olduğunu açıkladı.

TZOB’un yaptığı araştırmaya göre, Kasım’da 5 üründe fiyat değişimi olmazken, 5 üründe fiyatlar düştü, 18 üründe ise fiyat artışı gerçekleşti. Yeşil mercimek, pirinç, toz şeker, limon, havuç fiyatlarında fiyatlar değişmedi.

Fiyatlar, dana etinde yüzde 0,2, kuzu etinde yüzde 0,6, kırmızı mercimekte yüzde 1, pırasada yüzde 1,9, tavuk etinde yüzde 2,5 oranlarında düştü. Buna karşılık, salatalıkta yüzde 42,7, yeşil fasulyede yüzde 34, patlıcanda yüzde 31,5, domateste yüzde 31,3, armutta yüzde 22,9, sivri biberde yüzde 21,5, soğanda yüzde 10,1, kuru kayısıda yüzde 4,9, kuru üzümde yüzde 4,5, elmada Okumaya devam et