Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

3 saat ücretsiz

Otoparkların 3 saat ücretsiz olması yönündeki Danıştay kararına rağmen hala ücret alan alışveriş merkezleri var. Cezaların, kazanılan paranın yanında komik kaldığı görülen durumla ilgili haberin detayını aşağıda bulabilirsiniz. Çözüm olarak müşterilerin bu AVM’leri tercih etmemesi olabilir görünürken, asıl çözümün bu AVM’lere otopark kapatma cezalarının verilmesi olduğu kanaatindeyim.
İlker Akdoğan


3 ayda 24 AVM’ye 25 bin 308 TL’lik ceza kesilirken AVM’ler cezaların geçen yıla göre katlanmasından ve ayda bir yapılan denetimlerin haftada bir, hatta bazı lokasyonlarda 3 günde bire kadar düşürülmesinden yakındı.

Danıştay’ın UKOME’nin alışveriş merkezlerindeki (AVM) otoparkların ilk 3 saat ücretsiz olması yönünde aldığı kararı haklı bulmasının ardından belediyeler çok sıkı çalıştı. Yılın ilk 3 ayında 24 AVM’ye 25 bin 308 TL’lik ceza uygulandı. 15 Ocak-30 Mart tarihleri arasında belediye ekipleri 72 AVM’yi denetleyip 24’üne ceza keserken belediye ekiplerinin Danıştay’ın kararının ardından hem teftiş aralıklarını sıklaştırdığı hem de cezaların geçen yılların aynı dönemini katladığı öğrenildi. Ocak ayında Danıştay’dan çıkan kararla gündeme gelen ama önce perakende sektörünü düzenlemeye yönelik ’Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Hipermarketler Yasa Tasarısı’, ardından da Borçlar Kanunu Tasarısı’yla konsantrasyonu farklı alanlara kayan perakende sektörünün ’otopark’a yönelik teftiş sıklıklarından daraldığı belirtiliyor.

3 günde bir geliyorlar

Geçtiğimiz dönemlerde ekiplerin ayda bir ya da 15 günde bir gerçekleştirdiği denetimlerin Danıştay’ın kararının ardından haftada bir hatta bazı AVM’lerde 3 günde bire kadar düştüğünden yakınan sektör temsilcilerinin, çaresiz 400 TL’den başlayarak 5 bin TL’ye kadar çıkan cezaları ödediği, ancak Okumaya devam et