Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri

Türkiye’de gıda güvenliği konusunda yeni bir dönem başlatacaklarını söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Marketteki ürünün hangi şehirde, ne şekilde üretildiğini tek tuşla izleyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin AB gıda güvenliği politikalarıyla yüzde 100 uyumlu hale geleceğini ifade eden Eker, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde 13 Aralık’ta 30 yönetmelik çıkmış olacak. Böylelikle AB’nin tüm gıda güvenliği politikalarıyla uyumlu hale geleceğiz. Brüksel’le Bursa gıda güvenliğinde aynı standartlara tabi olacak” dedi.

Market raflarındaki ürünlere sıkı takip geleceğini de söyleyen Eker, yeni projeleri hakkında şunları söyledi: “Market raflarındaki ilk çıkış yerine, hammaddesine varıncaya kadar geriye doğru izlenmesini sağlayacak sistemi hayata geçiriyoruz.

Yumurtalarda bunu başlattık. Üzerindeki numaralardan tek tuşla hangi şehrin hangi ilçesinde, ne şartlarda üretildiğini görebiliyoruz. Yönetmelik çıktığında hayvansal ürünleri üreten işletmelere onay zorunluluğu getiriyoruz. Kurulmadan önce bakanlıktan onay almaları gerecek. Mevzuata uymazsa faaliyeti durdurulabilecek. Çünkü insana hastalık bulaştırma riski en çok bu ürünlerde.”

75 KİMYASAL İLAÇ YASAKLANDI

Meyve ve sebzelere yönelik geriye dönük izleme sisteminin geleceğini de vurgulayan Eker, “Zirai ilaçlara reçete Okumaya devam et