Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

AB Gıda Güvenliği

Tarım Bakanlığı tüketiciyi sağlıklı gıdaya ulaştıracak bir dizi önlem aldı. Devrim niteliğindeki düzenlemelerle tüketici ürünün menşeini bilecek. Vatandaşın sağlığını riske atan ürünler toplatılacak, firmalar açıklanacak ve ceza alacaklar.

Türkiye gıdada yeni bir döneme giriyor. Gıdada devrim olarak nitelendirilen bu sürecin ilk ve en önemli adımını atan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 102 yönetmelikle tüketicinin sağlığına zarar verebilecek tüm gıda işletmelerini kontrol edecek hatta gerekli gördüğü noktalarda işin boyutu para cezalarına ve teşhir edilmeye kadar götürecek ilk adımın fitilini ateşledi ve yönetmelik yürürlüğe girdi. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yürürlüğe giren 102 yönetmelikle Türkiye gıdada AB kriterlerine uygun bir ülke konumuna geçecek. Yönetmeliğin tüketiciye sağladığı avantajları, sağlığa zarar veren kişi ve işletmelerin maruz kalacağı para cezalarını, kayıtsız üretim ve satış yapan firmaları nelerin beklediğini gözler önüne seren yazımızda hayvan, bitki sağlığı ve korumasıyla ilgili görüş ve bilgilere de geniş yer vereceğiz.

DÜZENLEMELER DEVRİM GİBİ

  • Ürün kaynağına kadar takip edilebilecek.
  • Gıda işi ile uğraşan tüm işletmeler kayıt altına alınacak.
  • Vatandaşlar aldığı üründeki besin öğelerinden ne kadarının ihtiyacını karşılayabildiğini görecek.
  • Vatandaşın sağlığını riske eden firmalar ile işini doğru yapan firmalar kamuoyuna açıklanacak. Okumaya devam et

Türkiye’de gıda güvenliği konusunda yeni bir dönem başlatacaklarını söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Marketteki ürünün hangi şehirde, ne şekilde üretildiğini tek tuşla izleyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin AB gıda güvenliği politikalarıyla yüzde 100 uyumlu hale geleceğini ifade eden Eker, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde 13 Aralık’ta 30 yönetmelik çıkmış olacak. Böylelikle AB’nin tüm gıda güvenliği politikalarıyla uyumlu hale geleceğiz. Brüksel’le Bursa gıda güvenliğinde aynı standartlara tabi olacak” dedi.

Market raflarındaki ürünlere sıkı takip geleceğini de söyleyen Eker, yeni projeleri hakkında şunları söyledi: “Market raflarındaki ilk çıkış yerine, hammaddesine varıncaya kadar geriye doğru izlenmesini sağlayacak sistemi hayata geçiriyoruz.

Yumurtalarda bunu başlattık. Üzerindeki numaralardan tek tuşla hangi şehrin hangi ilçesinde, ne şartlarda üretildiğini görebiliyoruz. Yönetmelik çıktığında hayvansal ürünleri üreten işletmelere onay zorunluluğu getiriyoruz. Kurulmadan önce bakanlıktan onay almaları gerecek. Mevzuata uymazsa faaliyeti durdurulabilecek. Çünkü insana hastalık bulaştırma riski en çok bu ürünlerde.”

75 KİMYASAL İLAÇ YASAKLANDI

Meyve ve sebzelere yönelik geriye dönük izleme sisteminin geleceğini de vurgulayan Eker, “Zirai ilaçlara reçete Okumaya devam et