Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

ABD

Kâğıt ithalatçısı Osman Rüştü Tokat ve bankacılık sektöründe deneyimli Uğur Dalgıç, Mania Gurme’den sonra yanlarına Karsan’ın eski Genel Müdürü Mehmet Can Karabağ’ı da alarak ABD’nin ünlü gurme market ve restoran zinciri Dean& Deluca’yı Türkiye’ye getirdi.

Marka için İstanbul Etiler’de Mema Gıda isimli bir şirket kuran firmanın ortaklarından Osman Rüştü Tokat, “Lisans anlaşması sürecini tamamladık ama yayılma stratejisi ile ilgili planlar henüz tamamlanmadı.

Nerelerde mağazalaşacağımız konusunda çalışmalar yapıyoruz” dedi. Şirketin kuruluş tescil dokümanlarında da “Öncelikle Türkiye’de ve yurtdışında ilgili kanun ve diğer mevzuata uygun olarak başta Dean&Deluca Gurme Market ve Cafe Restoran zincirinin münhasır lisans hakları sahibi olmak, bununla ilgili işletmecilik ve perakendecilik yapmak” cümleleriyle markanın cafe restoranlarının da yakında Türkiye’de tüketiciyle buluşacağının haberi veriliyor.

Dean & Deluca Resimleri Okumaya devam et

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, “Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ile “alkollü içkide sıkıyönetim” diye birşeyin söz konusu olmadığını bildirerek, “alkollü içkide ne sıkı yönetim, ne de mahalle baskısı söz konusu değil” dedi. Küçük, “Cumhurbaşkanlığı, Dolmabahçe, bir filmin galasında da içki ikramı yapılabilir” diye konuştu.

Küçük, “ABD ve Avrupa’da alkollü içkiye bizdeki kadar kolay ulaşılmıyor. Hiçbir ülkede bakkal ve büfede, bizdeki gibi içki satışı yok” diye konuştu.

Küçük, yeni düzenlemenin alkollü içkiler için kısıtlama anlamına da gelmediğini söyledi.

“Alkollü içkide mahalle baskısı da söz konusu değil” diyen Küçük, TAPDK’nın işin sosyal yönünü de dikkate alarak, alkol ve tütün piyasasını düzenlemekle görevli bir kuruluş olduğunu vurguladı. TAPDK Başkanı, Kurum’un bu yöndeki görevleri bir tarafa bırakılarak, yönetmelik sonrasında bir bölümü yanlış değerlendirmelerle, “bir bardak suda kıyametler koparıldığını” ve Kurum’a da haksız ithamlar yöneltildiğini kaydetti.

İlgili Kanunda yapılan değişikliğin ardından, Piyasa Düzenleme Yönetmeliği’ni çıkarmak zorunda olduklarına işaret eden Küçük, Okumaya devam et

ABD'de marketlerde ilaç satışı uygulamasıTürkiye’de ilaç satışlarının marketlerde satışı tartışılırken, bu durum ABD’de acaba nasıl işliyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde, “Drugstore” olarak isimlendirilen, 1900’lü yılların başından günümüze geliştirilerek uygulanan ve zamanla zincirlere dönen, içinde ilaçların da satıldığı marketler, reçeteli ilaç satışında yüzde 20’lik paya ulaştı.

ABD Ulusal Eczane Zincirleri Derneği’nin (National Association of Chain Drugstores) açıkladığı son verilere göre, 2008’de 253.6 milyar dolarlık reçeteli ilaç satışının yapıldığı Amerika’da, satışların 10.2’sini süpermarket zincirlerinin içindeki, yüzde 9.8’ini de daha büyük süpermarket zincirlerinin içindeki eczaneler yaptı.

Reçeteli ilaçların yüzde 21.7’si posta siparişiyle, yüzde 17.3’ü bağımsız eczaneler tarafından satılırken, en büyük paya, yüzde 41 ile marketler içinde bulunmayan geleneksel zincir eczaneler sahip oldu.

Süpermarket zincirlerinde satılan reçeteli ilaçlar toplamda 25.77 milyar dolarlık Okumaya devam et

ABD’de “Black Friday” (Kara Cuma) olarak adlandırılan, mağazaların büyük indirimler yaptığı, Şükran Gününden sonraki ilk cuma, alışveriş çılgınlığına dönüştü.

ABD’deki firmaların her yıl elektronikten tekstile birçok üründe yüzde 15-20’lerden yüzde 70’lere varan oranlarda indirim yaptığı “Black Friday”e Amerikalılar yoğun ilgi gösterdi.

Firmaların kapılarını bu yıl da sabahın erken saatlerinde açacağını duyurması, hatta Best Buy, Walmart ve Macy’s gibi büyük mağazaların özel indirimleri saat 05.00-11.00 arasında yapacağını açıklaması üzerine, Okumaya devam et