Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı

YORUM: Ben hala bakkalların rakibinin büyük mağazalar değil, ucuzluk marketleri olduğunu düşünüyorum. Yapılan girişimlerin ve sonucunda çıkarılacak olan yasaların hedefinin yanlış olduğu açıktır.

Yasa çıkar mı çıkmaz mı bilmem ama çıkarsa mahiyetine bağlı olarak dağın fare doğuracağını ve küçük esnafa faydasının olmayacağını düşünüyorum.

Kampanya kapsamında Bursa Bakkallar Esnaf Odası öncülüğünde bir araya gelen 30 il ve ilçe oda başkanın sadece 25.000 imza toplayabilmesi de ilginçtir.

İlker Akdoğan

Bursa Bakkallar Esnaf Odası öncülüğünde Türkiye genelinde başlatılan ‘Perakende Yasası Çıkarılsın’ imza kampanyası kapsamında toplanan 25 bin imza, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya teslim edildi.


Bakkallar, kampanya kapsamında bir araya gelen 30 il ve ilçe oda başkanı ile beraberindeki heyetle makamında ziyaret ettikleri TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, perakende yasasının içeriğine yönelik rapor ile kampanya kapsamında toplanan 25 bin imza dosyasını takdim etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, başlatılan girişimden son derece memnun kaldığını belirterek, “Bu girişimleri önemsiyorum. Ancak bu çalışmalar sivil örgütlerin katılımıyla çoğalmalı. Perakende Yasası’nın çıkarılması hususunda Okumaya devam et

Ülke genelindeki 140 bin bakkal, yıllardır yasalaşmayı bekleyen ‘Hiper-Süper Marketler, Çok Amaçlı Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı’nın yeni yasama yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaşmasını bekliyor.


Tasarının yasalaşması için Bursa’daki 3 bin 500 bakkal imza kampanyası başlattı. Bursa Bakkallar Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, ülke genelindeki 146 bakkallar odasına bir mektup göndererek kampanyaya destek istedi. Türkiye genelindeki odaların da desteğiyle bakkallardan toplanacak imzalar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TBMM’ye gönderilecek.

İmza kampanyasını başlatan Bursa Bakkallar Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, “Sektörümüzde acımasız, eşitliksiz, haksız ve dengesiz bir rekabet ortamı yaşanıyor. Böyle bir ortamda bütün umutlarımızla çıkmasını arzuladığımız ‘Hiper-Süper Marketler, Çok Amaçlı Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı’ yıllardır Okumaya devam et

MHP ilk kanun teklifini TBMM’ye sundu. Eski Bakan Tanrıkulu’nun teklifi ile, Alışveriş Merkezlerinin Pazar günleri tamamen, diğer günlerde ise, akşam 20.00’de kapanması istendi.

MHP ilk kanun teklifini TBMM’ye sundu. Sanayi Ticaret eski Bakanı ve İzmir milletvekili Kenan Tanrıkulu ile Grup Başkanvekili Oktay Vural ve arkadaşlarının teklifinde, AVM olarak bilinen büyük Alışveriş Merkezlerinin Pazar günleri tamamen, diğer günlerde ise, akşam 20.00’de kapanması istendi.

Kanun teklifinin gerekçesinde AVM’leri sayısının yurt çağında hızla arttığı vurgulanarak ‘’ Bu merkezler, kayıt dışı ticaretin önlenmesi ve vergi açısından büyük yararlar sağlamaktadır. Ancak küçük ve orta ölçekli esnafın yapılarının bozularak, piyasadan çekilmesine de yol açmaktadır. Anayasa’da devletin, esnafı koruyucu tedbir alması öngörülmektedir. Bu merkezlerin rekabet şartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir’’ denildi.

5 BİN LİRA CEZA
Kanun teklifi ile, AVM’lerin bayram ve diğer resmi tatil günleri ile, Pazar günü tamamen kapalı olması öneriliyor. Diğer günlerde ise sabah 10.00’da açılıp akşam 20.00’de kapanması hükme bağlanıyor. Yeni açılacak AVM’lere de, bölgedeki nüfus yoğunluğu ve talep, trafik akışının durumu, çevredeki esnaf sayısı gibi kriterlerin göz önüne alınarak izin verilmesi isteniyor.

Kanun teklifinde açılış ve kapanış saatlerine uymayan AVM’lere de, her ihlal için 5 bin lira ceza verilmesi öneriliyor. Teklif TBMM Adalet, İçişleri ve Sanayi Komisyonlarında ele alındıktan sonra, Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Türkiye’de halen toplam 270 civarında ve 81 ilin 46’sında AVM var. İstanbul, 95 AVM ile ilk sırada yer alıyor. AVM’lerin büyük bölümü haftanın 7 günü ve resmi tatiller de dahil, saat 10.00- 22.00 arasında açık bulunuyor. Bazı AVM’ler ise sinema salonları dolayısıyla daha geç saatlere kadar hizmet veriyor.

Haberin Yorumu:


Bu yasa tasarısının bu haliyle geçtiğini varsayalım. Neler olacak sizce? Aklım erdiğince olacakları sıralayayım..

  • Avm’lerin çalışma saati 12’den 10 saate düşecektir. Pazar günleri de kapalı olduğu için çalışma günü de 6’ya düşecektir. Buraya kadar bir şey yok değil mi? O zaman birde bu yönden bakın;  12 saat ve 7 gün çalışmada en küçük mağaza için 2 kişi gerekir. 10 saat ve 6 gün çalışmada ise 1 kişi yeterlidir. Kimse mesaisini aldığı sürece (hatta almadan) günde 10 saat çalışmaya sesini çıkartmayacaktır.  Böylece personel başı çalışma saati artmış oldu.
  • Yaklaşık 300 AVM var, yıl sonunda 300’ü aşar. Her birinde 1000 ila 4000 kişi arası çalışan var. Biz Avm başına ortalama 1000 kişi çalışan düşüyor diyelim. Bu durumda Avm’lerde çalışanların sayısı 300bin kişi yapar. Bu yasanın kabulünden çok kısa sonra en az 150bin kişi işsizler ordusuna katılacaktır.
  • Peki AVM yasağa uymazsa ne olacak? Okumaya devam et

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, perakende sektörünün ”Hipermarket Yasası”nı merakla beklediğini belirterek, ”Bu yasada, tüketici lehine olacak her türlü düzenlemeye hazırız.  Ancak, bakkalların korunması için hipermarketlere değil, bakkalla aynı sokakta olup, aynı ürün grubunu satan indirim marketlerine dikkat edilmeli” dedi.

Özerkan, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Mersin’de A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, 70 milyon nüfus ve 29,2 olan yaş ortalaması ve son dönemlerde yakaladığı ekonomik istikrar ile 2014’te yıllık toplam hacmi 250 milyar dolar olması beklenen perakende sektöründe önemli roller üstlenebileceğini söyledi.

Avrupa ve Amerika’nın ekonomik krizlerle uğraştığı bu dönemde Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Özerkan, ”Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüyen ülkemiz, aynı dönemde yüzde 9,7 büyüyen Çin’i bile geride bıraktı. Türkiye, bundan sonra atacağı doğru adımlarla bir çok sektörde merkez konumuna yükselip altın yıllarını yaşayabilir” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin, ”fazla harcamayın” uyarısının Okumaya devam et

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, 80 milyar dolarlık ciroyu temsil eden perakende sektörünün mutlaka yasası olması gerektiğini belirtti.
Aygün, kamuoyunda “Perakende Yasası” olarak bilinen Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı’nın hükümetin gündemine girmemesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada, yasa koyucuyla bakanlıkla istişareler yaptıklarını, yerel perakendecilerin ihtiyaçlarını, bu yasadan beklentilerini, yasanın nasıl olması gerektiği yönünde rapor sunduklarını hatırlattı.

“Sektördeki yabancı oyuncular, yasa olmamasından kaynaklı boşluklardan, açıklardan yararlanarak daha da güçlendikten sonra mı bu yasa çıkacak?” sorusuna yer veren Aygün, konunun, hükümet gündeminde olmamasının, sektörü hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

Aygün, açıklamasında şunları kaydetti: “Pazar günleri de kapalı olmak istiyoruz Okumaya devam et