Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

Alkol ve Tütün Yasağı

Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna ilişkin Yönetmelik, 7 Temmuz itibariyle resmen yürürlüğe giriyor. Buna göre iş yerlerinde, alkollü içki ve tütün mamülleri 18 yaşından küçüklere satılamayacak. Satıcı, yaş konusunda tereddüde düşmesi halinde tüketiciden kimlik belgesi isteyecek.

Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna ilişkin Yönetmelik, altı aylık geçiş sürecinin ardından 7 Temmuz itibariyle resmen yürürlüğe giriyor. Buna göre, tütün ürünleri, işyerinin dışarıdan görünmeyen ayrı bir bölümünde, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşamayacağı şekilde satılacak. Satıcılar da artık, 18 yaşından büyük olduğuna emin olmadan kimseye alkol ve sigara veremeyecek, 18 yaş tereddüdünde kimlik istenecek. Tütün mamülleri, çocuk dergileri, kitap ve yayınları, çocuk kıyafetleri, kırtasiye, oyuncaklar, cips, çikolata, şekerleme gibi çocuklar tarafından tüketilen ürünlerle bitişik alanlarda satılamayacak.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) yayımladığı yönetmelikte, tütün mamülü satışının yapılamayacak yerler ve yöntemler de yeniden belirlendi. Buna göre, sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün mamulleri satışı yapılamayacak. Posta ve benzeri dağıtım hizmetleri yoluyla tütün mamulü satışı ve teslimi gerçekleştirilemeyecek.

AKARYAKIT İSTASYONLARININ MAĞAZA VE LOKANTALARINDA ALKOLE HACMEN YÜZDE 5 SINIRI Okumaya devam et

Ak Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı, TAPDK’nin içki satışı ve sunumu ile ilgili olarak basında çıkan sorulara yanıt verdi.

İŞTE SORULAR VE YANITLARI:

-Deniz kenarlarında, kaldırım kenarında, plajda, havuz başlarında veya bahçelerinde açık içki satışı veya sunumu yapılabilecek mi?

Deniz kenarlarında, kaldırım kenarında, plajda, havuz başlarında, veya bahçelerinde faaliyette bulunması “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” ya da “ilgili mevzuatı gereğince yetkili makamlardan alınacak açık alkollü içki satışına ilişkin ruhsat veya izin belgesi” tarafından uygun görülen açık içki satış belgesini haiz işyerleri, bu yerlerde açık içki satışı veya sunumu yapabilecektir. Burada yetkili makam durumunda olan , belediye veya il özel idaresince verilen ve yetkili kolluk kuvvetinin görüşü alınarak düzenlenen söz konusu izinler bulunduğunda, Kurumumuzca bu yerlere açık alkollü içki satış belgesi verilmektedir. Yine, ilgili belediyeye işgaliye vergisi ödemek suretiyle işyeri faaliyet alanını, plaj, kaldırım kenarı, kapı önü gibi alanlara doğru genişleten açık içki satış yerlerine de herhangi bir sınırlamamız bulunmamaktadır.

-Kır düğünlerinde alkollü içki yasak mı? Okumaya devam et