Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

Alkollü İçecekler Bölümü

Ramazan ayına özel bir durum mudur? Yoksa tamamen mi kaldırıldı? Bekleyip göreceğiz..

Yıldız Holding bünyesindeki Şok Marketler Zinciri, cirosunda yüzde 6’ya sahip alkollü içkiler bölümünü kaldırdı. 1230 marketteki alkollü içkiler, merkez tarafından toplatıldı. İçki reyonları da kaldırıldı.

ANKARA – Yıldız Holding, Şok Marketler Zinciri’ni satın almasının ardından merakla beklenen kararını verdi. Yıldız Holding bünyesindeki Gözde Finansal Hizmetler A.Ş. ve Bizim Toptan Satış Mağazaları’nın, 600 milyon TL’ye Şok’u satın almasının ardından, alkollü içki satışı kaldırıldı. Yönetimin kararıyla 1 Ağustos itibariyle Şok marketlerdeki alkollü içki bölümü kaldırıldı. 1230 markette raflardaki alkollü içkiler, merkez tarafından toplatıldı.

Ülker’in Şok’u satın almasının ardından akla gelen ilk sorudan biri, “Şok’un bundan sonra nasıl yönetileceği” olmuştu. Şok’ta alkollü içki satışının devam edip etmeyeceği sorusu sorulurken, alkollü içki satışının ciro payının Okumaya devam et

Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna ilişkin Yönetmelik, 7 Temmuz itibariyle resmen yürürlüğe giriyor. Buna göre iş yerlerinde, alkollü içki ve tütün mamülleri 18 yaşından küçüklere satılamayacak. Satıcı, yaş konusunda tereddüde düşmesi halinde tüketiciden kimlik belgesi isteyecek.

Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna ilişkin Yönetmelik, altı aylık geçiş sürecinin ardından 7 Temmuz itibariyle resmen yürürlüğe giriyor. Buna göre, tütün ürünleri, işyerinin dışarıdan görünmeyen ayrı bir bölümünde, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşamayacağı şekilde satılacak. Satıcılar da artık, 18 yaşından büyük olduğuna emin olmadan kimseye alkol ve sigara veremeyecek, 18 yaş tereddüdünde kimlik istenecek. Tütün mamülleri, çocuk dergileri, kitap ve yayınları, çocuk kıyafetleri, kırtasiye, oyuncaklar, cips, çikolata, şekerleme gibi çocuklar tarafından tüketilen ürünlerle bitişik alanlarda satılamayacak.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) yayımladığı yönetmelikte, tütün mamülü satışının yapılamayacak yerler ve yöntemler de yeniden belirlendi. Buna göre, sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün mamulleri satışı yapılamayacak. Posta ve benzeri dağıtım hizmetleri yoluyla tütün mamulü satışı ve teslimi gerçekleştirilemeyecek.

AKARYAKIT İSTASYONLARININ MAĞAZA VE LOKANTALARINDA ALKOLE HACMEN YÜZDE 5 SINIRI Okumaya devam et

Özelleştirmeler özel sektörü zengin etmek için mi yapılıyor? İşte özelleştirme kapsamında Tekel’in Alkollü İçecekler bölümünü satın alan Mey İçki’nin durumu bunu açıkça gözler önüne seriyor.

2004 yılında Mey İçki özelleştirme kapsamında Tekel’in Alkollü İçecekler bölümünü 292 milyon dolara satın alıyor.

Aradan 2 yıl geçiyor ki 2006 yılında Mey İçki şirketin %90’ını Amerikan TPG Capital’a 800 milyon dolara satıyor. Yani şirketin değeri 2 yılda yaklaşık % 340 artarak 889 milyon dolar oluyor.

Ve aradan  5 yıl daha geçiyor; İngiliz Diageo özelleştirmede 292 milyon dolara satılan bu şirkete 2,1 milyar dolar veriyor.

Yani 2004 yılından 2011 yılına kadar Tekel’in Alkollü İçecekler bölümü dolar bazında %800’den fazla pirim yapıyor.

İnsan şöyle düşünmekten kendini alamıyor. Acaba özelleştirme yeterince iyi yapılsaydı; Tekel Alkollü İçecekleri 292 milyon dolar yerine 2,1 milyar dolara T.C. Özelleştirme idaresi de satabilir miydi? Aradaki 1 milyar 838 milyon dolar da özel sektör yerine devletin kasasına girmiş olmaz mıydı?

İlker AKDOĞAN


Konuyla ilgili haber:

İngiliz alkol devi Diageo, Türk alkollü içki üreticisi Mey İçki’yi 1.5 milyar euroya (2.1 milyar dolar) satın alma konusunda anlaştı. ABD’li özel girişim sermayesi TPG Capital, 2006’da şirketin yüzde 90’ını yaklaşık 800 milyon dolara almıştı.

Mey İçki’nin alınmasının Diageo’ya Türkiye pazarında hem geniş dağıtım ağı hem de büyük pazar payı kazandırması bekleniyor. İngiliz alkol devi tanınmış viski markası Johnnie Walker ve Smirnoff vodka ürünlerinin de sahibi durumunda.

Türkiye’de yaklaşık 50 bin perakende şubesi olan Mey İçki ise Okumaya devam et