Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

AVM

bakkalSon yıllarda zincir market ve AVM’lerin karşısında güç kaybeden bakkalların çoğu yok oldu. Ancak kendini yenileyen ve modernleştirenler, buralara giden mahalleliyi geri getirmeyi başardı. Bunu başaranların ortak özelliği ise köklü değişimleri..
Türkiye’ye 1990’lı yıllarda girmeye başlayan dev süpermarketlere karşı batacağı söylenen mahalle bakkallarının bazılarında beklenen üzücü son gerçekleşmedi. Köklü değişim yapıp modernleşen bakkallar, süpermarket ve AVM’lere kaptırdıkları müşterileri geri çekmeyi başardı.

İŞ MODELLERİ DEĞİŞTİ
Bakkallar, dev rakipleriyle rekabet etmek için mal tedariğinden müşteri hizmetlerine, marka çeşitliliğinden çalışma saatlerine birçok alanda yenilik yaptı. Son yıllarda çalışan kadın sayısının artması ve evde geçirilen sürenin azalması gibi faktörlerle tüketicilerin daha pratik alışverişi tercih etmeleri, evlere yakın mesafede bulunan bakkallara avantaj sağladı.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRDILAR
Elbette mesafe faktörü tek başına tüketiciyi çekmeye yetmez. Bakkallar, son yıllarda ürün çeşitliliğini de artırdı. Hızlı tüketimin yanı sıra Okumaya devam et

MHP ilk kanun teklifini TBMM’ye sundu. Eski Bakan Tanrıkulu’nun teklifi ile, Alışveriş Merkezlerinin Pazar günleri tamamen, diğer günlerde ise, akşam 20.00’de kapanması istendi.

MHP ilk kanun teklifini TBMM’ye sundu. Sanayi Ticaret eski Bakanı ve İzmir milletvekili Kenan Tanrıkulu ile Grup Başkanvekili Oktay Vural ve arkadaşlarının teklifinde, AVM olarak bilinen büyük Alışveriş Merkezlerinin Pazar günleri tamamen, diğer günlerde ise, akşam 20.00’de kapanması istendi.

Kanun teklifinin gerekçesinde AVM’leri sayısının yurt çağında hızla arttığı vurgulanarak ‘’ Bu merkezler, kayıt dışı ticaretin önlenmesi ve vergi açısından büyük yararlar sağlamaktadır. Ancak küçük ve orta ölçekli esnafın yapılarının bozularak, piyasadan çekilmesine de yol açmaktadır. Anayasa’da devletin, esnafı koruyucu tedbir alması öngörülmektedir. Bu merkezlerin rekabet şartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir’’ denildi.

5 BİN LİRA CEZA
Kanun teklifi ile, AVM’lerin bayram ve diğer resmi tatil günleri ile, Pazar günü tamamen kapalı olması öneriliyor. Diğer günlerde ise sabah 10.00’da açılıp akşam 20.00’de kapanması hükme bağlanıyor. Yeni açılacak AVM’lere de, bölgedeki nüfus yoğunluğu ve talep, trafik akışının durumu, çevredeki esnaf sayısı gibi kriterlerin göz önüne alınarak izin verilmesi isteniyor.

Kanun teklifinde açılış ve kapanış saatlerine uymayan AVM’lere de, her ihlal için 5 bin lira ceza verilmesi öneriliyor. Teklif TBMM Adalet, İçişleri ve Sanayi Komisyonlarında ele alındıktan sonra, Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Türkiye’de halen toplam 270 civarında ve 81 ilin 46’sında AVM var. İstanbul, 95 AVM ile ilk sırada yer alıyor. AVM’lerin büyük bölümü haftanın 7 günü ve resmi tatiller de dahil, saat 10.00- 22.00 arasında açık bulunuyor. Bazı AVM’ler ise sinema salonları dolayısıyla daha geç saatlere kadar hizmet veriyor.

Haberin Yorumu:


Bu yasa tasarısının bu haliyle geçtiğini varsayalım. Neler olacak sizce? Aklım erdiğince olacakları sıralayayım..

  • Avm’lerin çalışma saati 12’den 10 saate düşecektir. Pazar günleri de kapalı olduğu için çalışma günü de 6’ya düşecektir. Buraya kadar bir şey yok değil mi? O zaman birde bu yönden bakın;  12 saat ve 7 gün çalışmada en küçük mağaza için 2 kişi gerekir. 10 saat ve 6 gün çalışmada ise 1 kişi yeterlidir. Kimse mesaisini aldığı sürece (hatta almadan) günde 10 saat çalışmaya sesini çıkartmayacaktır.  Böylece personel başı çalışma saati artmış oldu.
  • Yaklaşık 300 AVM var, yıl sonunda 300’ü aşar. Her birinde 1000 ila 4000 kişi arası çalışan var. Biz Avm başına ortalama 1000 kişi çalışan düşüyor diyelim. Bu durumda Avm’lerde çalışanların sayısı 300bin kişi yapar. Bu yasanın kabulünden çok kısa sonra en az 150bin kişi işsizler ordusuna katılacaktır.
  • Peki AVM yasağa uymazsa ne olacak? Okumaya devam et

Başbakan Erdoğan’ın “Bakkallar dönüşsün ya da birleşip market açsın” önerisine uyan esnaflar kendi AVM’lerini oluşturmaya başladı.

İlk esnaf AVM’leri İstanbul, Bolu ve İzmir’de… Küçük esnaflar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bakkallar dönüşsün ya da birleşip market açsın” sözlerine kulak verdi, kendi AVM’lerini oluşturmaya başladı. Alışveriş merkezlerine karşı rekabet gücü azalan küçük esnafı bir arada toplayacak AVM’lerin ilk örnekleri İstanbul, Bolu ve İzmir’de görüldü.

İstanbul’da biri Sancaktepe diğeri Şirinevler’de olmak üzere Osmanlı Çarşı markasıyla iki ayrı AVM açan Osmanlı Çarşı Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Hocaoğlu, bu AVM’lerin KOBİ’lerin biraraya gelerek perakende satış noktası oluşturdukları alanlar olduğunu ve ürün olarak bir evin ihtiyacı olan herşeyin bulunabildiği çarşılar olduğunu dile getirdi. Her iki AVM’ye de esnaftan büyük ilgi olduğunu ve doluluk oranlarının yüzde 90’ı bulduğunu anlatan Hocaoğlu şunları söyledi:

Fiyatlar daha uygun

“Sancaktepe 17 bin metrekare, Şirinevler 10 bin metrekare kiralanabilir alana sahip. Kiralamada da en uygun Okumaya devam et

Rönesans Gayrimenkul Yatırım, İstanbul Anadolu Yakası ve Rusya’da alışveriş merkezi (AVM) ile ofis binaları alanında hızla büyüyor.13 kira getiren projesi olan şirket, 3 yıl içinde bu sayıyı 30’a yükseltecek. Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Cenk Arson, “Güçlü bir sermaye yapısına sahibiz. Kriz döneminde yeni projeler alıp yapmaya devam ettik. Projelerimizi bitirdiğimizde yalnızca Türkiye’nin değil bu coğrafyanın da en büyük gayrimenkul oyuncularından biri olma şansımız var” dedi.

Rönesans Grubu 1993 yılında Erman Ilıcak tarafından kuruldu. Uzmanlaştığı alan inşaattı. Rönesans İnşaat kısa sürede Rusya’da adını en iyi şekilde duyuran şirketlerden biri oldu. İnşaat sektöründe başarıdan başarıya koşan şirket, 2001 yılından bu yana gayrimenkul geliştirme alanında da emin adımlarla ilerliyor. Geçtiğimiz hafta Şişli’de yeni bir yer alan Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş., hem İstanbul ve Anadolu’da hem de Rusya’da AVM ve ofis binaları alanında hızla büyüyor. 13 kira getiren projesi olan RGY 3 yıl içinde bu sayıyı 30’a yükseltecek.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Cenk Arson’la konuştuk.

Rönesans İnşaat Moskova’yı ve St. Petersburg’u yeniden inşa eden şirketlerden biri. Grup inşaat alanındaki başarılarıyla biliniyor, AVM ve ofis binaları, gayrimenkul geliştirme işinde de aynı iddiayı taşıyor mu? Okumaya devam et

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, 18 Mart-26 Nisan 2011 tarihleri arasında, 40 gün 40 gece boyunca milyonlarca kişiyi ağırlayacak olan İstanbul Shopping Fest ilk haftasında 500 milyon liralık ciroya ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi verileri, 18 Mart-26 Nisan 2011 tarihleri arasında, 40 gün 40 gece boyunca milyonlarca kişiyi ağırlayacak olan İstanbul Shopping Fest projesinin doğru yolda olduğunu gösterdi. BKM’nin festivalin ilk haftası olan 18-25 Mart günlerinde İstanbul’daki kredi ve banka kartı kullanım verilerine bakıldığında, harcamaların, 2010 yılının aynı dönemine oranla yüzde 21 oranında artarak bir milyar 500 milyon TL’ye ulaştığı tespit edildi. Yine BKM verilerine göre, aynı tarihlerde tüm Türkiye’de kredi ve banka kartları ile yapılan harcama cirosu ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde15 artış göstererek 4 milyar 100 milyon TL oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, “Destekleyicileri arasında bulunduğumuz İstanbul Shopping Fest’in, sadece perakende sektörüne değil, ulaşımdan konaklamaya kadar birçok sektöre canlılık getirdiğine inanıyoruz. Buna paralel olarak ekonomi canlanacak ve istihdam da artacaktır” dedi.

174 milyon TL AVM’lerde harcandı Okumaya devam et