Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

AVM Sayısı

MHP ilk kanun teklifini TBMM’ye sundu. Eski Bakan Tanrıkulu’nun teklifi ile, Alışveriş Merkezlerinin Pazar günleri tamamen, diğer günlerde ise, akşam 20.00’de kapanması istendi.

MHP ilk kanun teklifini TBMM’ye sundu. Sanayi Ticaret eski Bakanı ve İzmir milletvekili Kenan Tanrıkulu ile Grup Başkanvekili Oktay Vural ve arkadaşlarının teklifinde, AVM olarak bilinen büyük Alışveriş Merkezlerinin Pazar günleri tamamen, diğer günlerde ise, akşam 20.00’de kapanması istendi.

Kanun teklifinin gerekçesinde AVM’leri sayısının yurt çağında hızla arttığı vurgulanarak ‘’ Bu merkezler, kayıt dışı ticaretin önlenmesi ve vergi açısından büyük yararlar sağlamaktadır. Ancak küçük ve orta ölçekli esnafın yapılarının bozularak, piyasadan çekilmesine de yol açmaktadır. Anayasa’da devletin, esnafı koruyucu tedbir alması öngörülmektedir. Bu merkezlerin rekabet şartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir’’ denildi.

5 BİN LİRA CEZA
Kanun teklifi ile, AVM’lerin bayram ve diğer resmi tatil günleri ile, Pazar günü tamamen kapalı olması öneriliyor. Diğer günlerde ise sabah 10.00’da açılıp akşam 20.00’de kapanması hükme bağlanıyor. Yeni açılacak AVM’lere de, bölgedeki nüfus yoğunluğu ve talep, trafik akışının durumu, çevredeki esnaf sayısı gibi kriterlerin göz önüne alınarak izin verilmesi isteniyor.

Kanun teklifinde açılış ve kapanış saatlerine uymayan AVM’lere de, her ihlal için 5 bin lira ceza verilmesi öneriliyor. Teklif TBMM Adalet, İçişleri ve Sanayi Komisyonlarında ele alındıktan sonra, Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Türkiye’de halen toplam 270 civarında ve 81 ilin 46’sında AVM var. İstanbul, 95 AVM ile ilk sırada yer alıyor. AVM’lerin büyük bölümü haftanın 7 günü ve resmi tatiller de dahil, saat 10.00- 22.00 arasında açık bulunuyor. Bazı AVM’ler ise sinema salonları dolayısıyla daha geç saatlere kadar hizmet veriyor.

Haberin Yorumu:


Bu yasa tasarısının bu haliyle geçtiğini varsayalım. Neler olacak sizce? Aklım erdiğince olacakları sıralayayım..

  • Avm’lerin çalışma saati 12’den 10 saate düşecektir. Pazar günleri de kapalı olduğu için çalışma günü de 6’ya düşecektir. Buraya kadar bir şey yok değil mi? O zaman birde bu yönden bakın;  12 saat ve 7 gün çalışmada en küçük mağaza için 2 kişi gerekir. 10 saat ve 6 gün çalışmada ise 1 kişi yeterlidir. Kimse mesaisini aldığı sürece (hatta almadan) günde 10 saat çalışmaya sesini çıkartmayacaktır.  Böylece personel başı çalışma saati artmış oldu.
  • Yaklaşık 300 AVM var, yıl sonunda 300’ü aşar. Her birinde 1000 ila 4000 kişi arası çalışan var. Biz Avm başına ortalama 1000 kişi çalışan düşüyor diyelim. Bu durumda Avm’lerde çalışanların sayısı 300bin kişi yapar. Bu yasanın kabulünden çok kısa sonra en az 150bin kişi işsizler ordusuna katılacaktır.
  • Peki AVM yasağa uymazsa ne olacak? Okumaya devam et

Arçelik Yönetim Kurulu Üyesi Aka Gündüz Özdemir, alışveriş merkezi sayısının hızla artmasının endişe verici olduğunu belirterek, ”Bakkal dükkanı gibi AVM türemeye başladı. Bu ülke, hesapsız yatırımların sıkıntısını çekecek, bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok” dedi. Özdemir, Best Buy’ın Türkiye pazarından çekilmesinin kendisini şaşırtmadığını da ifade etti.

Arçelik Yönetim Kurulu Üyesi Aka Gündüz Özdemir beyaz eşya sektörünün kriz sonrası toparlanma sürecinde olduğunu, iç pazarda satışların yıllık 5,5 milyon adet seviyesine oturduğunu, 2009’da önceki yıla göre buzdolabında yüzde 21, derin dondurucuda yüzde 49, çamaşır makinesinde yüzde 4 olan daralmanın 2010’da yerini buzdolabında yüzde 11, derin dondurucuda yüzde 36 ve çamaşır makinesinde yüzde 8 artışa bıraktığını ifade etti.

Türkiye’de krizler sonrası 3 veya 4. yılın hızlı büyüme yılı olduğunu belirten Özdemir, ”Ya bu yıl, ya sonraki yıl piyasa hızla büyüyecek. Bu yılın seçim yılı olması hareketliliğe katkı koyacaktır. Ertelenmiş talebin harekete geçebileceğini düşünüyorum. Bu büyümede flaş ürün Okumaya devam et