Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

bakkal

bakkalSon yıllarda zincir market ve AVM’lerin karşısında güç kaybeden bakkalların çoğu yok oldu. Ancak kendini yenileyen ve modernleştirenler, buralara giden mahalleliyi geri getirmeyi başardı. Bunu başaranların ortak özelliği ise köklü değişimleri..
Türkiye’ye 1990’lı yıllarda girmeye başlayan dev süpermarketlere karşı batacağı söylenen mahalle bakkallarının bazılarında beklenen üzücü son gerçekleşmedi. Köklü değişim yapıp modernleşen bakkallar, süpermarket ve AVM’lere kaptırdıkları müşterileri geri çekmeyi başardı.

İŞ MODELLERİ DEĞİŞTİ
Bakkallar, dev rakipleriyle rekabet etmek için mal tedariğinden müşteri hizmetlerine, marka çeşitliliğinden çalışma saatlerine birçok alanda yenilik yaptı. Son yıllarda çalışan kadın sayısının artması ve evde geçirilen sürenin azalması gibi faktörlerle tüketicilerin daha pratik alışverişi tercih etmeleri, evlere yakın mesafede bulunan bakkallara avantaj sağladı.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRDILAR
Elbette mesafe faktörü tek başına tüketiciyi çekmeye yetmez. Bakkallar, son yıllarda ürün çeşitliliğini de artırdı. Hızlı tüketimin yanı sıra Okumaya devam et

Ülke genelindeki 140 bin bakkal, yıllardır yasalaşmayı bekleyen ‘Hiper-Süper Marketler, Çok Amaçlı Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı’nın yeni yasama yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaşmasını bekliyor.


Tasarının yasalaşması için Bursa’daki 3 bin 500 bakkal imza kampanyası başlattı. Bursa Bakkallar Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, ülke genelindeki 146 bakkallar odasına bir mektup göndererek kampanyaya destek istedi. Türkiye genelindeki odaların da desteğiyle bakkallardan toplanacak imzalar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TBMM’ye gönderilecek.

İmza kampanyasını başlatan Bursa Bakkallar Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, “Sektörümüzde acımasız, eşitliksiz, haksız ve dengesiz bir rekabet ortamı yaşanıyor. Böyle bir ortamda bütün umutlarımızla çıkmasını arzuladığımız ‘Hiper-Süper Marketler, Çok Amaçlı Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı’ yıllardır Okumaya devam et

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, perakende sektörünün ”Hipermarket Yasası”nı merakla beklediğini belirterek, ”Bu yasada, tüketici lehine olacak her türlü düzenlemeye hazırız.  Ancak, bakkalların korunması için hipermarketlere değil, bakkalla aynı sokakta olup, aynı ürün grubunu satan indirim marketlerine dikkat edilmeli” dedi.

Özerkan, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Mersin’de A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, 70 milyon nüfus ve 29,2 olan yaş ortalaması ve son dönemlerde yakaladığı ekonomik istikrar ile 2014’te yıllık toplam hacmi 250 milyar dolar olması beklenen perakende sektöründe önemli roller üstlenebileceğini söyledi.

Avrupa ve Amerika’nın ekonomik krizlerle uğraştığı bu dönemde Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Özerkan, ”Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüyen ülkemiz, aynı dönemde yüzde 9,7 büyüyen Çin’i bile geride bıraktı. Türkiye, bundan sonra atacağı doğru adımlarla bir çok sektörde merkez konumuna yükselip altın yıllarını yaşayabilir” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin, ”fazla harcamayın” uyarısının Okumaya devam et

Başbakan Erdoğan’ın ‘Bakkallar dönüşsün ya da birleşip market açsın’ önerisine kulak veren esnaf düğmeye bastı. 100 bin bakkalın değişimi için 23’er bin lira destek geliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bakkallar dönüşsün ya da birleşip market açsın” sözleri bakkalları harekete geçirdi.
Hızla yayılan alışveriş merkezleri ve mahalle arasına kadar yayılan indirim marketleriyle baş edemeyen bakkallar dönüşüme hazırlanıyor.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Sanayi Bakanlığı ile yaptıkları çalışma çerçevesinde KOSGEB desteğiyle 100 bin bakkalı dönüştürme projesine başlıyor. İlk etapta 20 bin noktada bakkallar birleşiyor. Okumaya devam et

Perakende sektöründe söz sahibi olan dev market zincirlerine karşı rekabet etmekte zorlanan bakkallar, Bursa’da Bakkalım AŞ’yi kurdu. Bursa Bakkallar Esnaf Odası tarafından kurulan şirketin ana sermayesi 750 bin lira, ancak geçtiğimiz günlerde başlayan hisse satışlarıyla 5 milyon liralık sermaye hedefleniyor.

Vatandaşların vazgeçemediği bakkallar, Bursa’da güç birliğine gitti. 3 bin 359 aktif üyesi bulunan Bursa Bakkallar Esnaf Odası, üyelerine ‘Bakkalım AŞ kuralım’ teklifinde bulundu. Oda üyelerinin desteklediği proje kısa sürede hayata geçirildi. Ana sermayesi 750 bin lira olan Bakkalım AŞ’nin hisse satışları sürüyor. Kısa sürede 323 bakkal, şirket hissesi aldı. Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, hedeflerinin şirket sermayesini 5 milyon liraya çıkarmak olduğunu söyledi. Okumaya devam et