Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

Borsa

Sabancı Holding bünyesindeki tekno market zinciri Teknosa’nın halka arz edilmesi için yapılan başvuru Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

Hisse başına belirlenen satış fiyatı 7 – 8.25 lira oldu. Yüzde 70.28 hissesi Sabancı Holding, yüzde 29.72 hissesi Sabancı Ailesi’nin kontrolündeki şirket, yüzde 10 hisseyi halka arz ederek bu işlemden 110 milyon TL elde etmeyi hedefliyor. 2000 yılında kurulan şirketin böylece piyasa değeri olarak 1.1 milyar TL’ye ulaşacağı öngörülüyor. Yüzde 70’lik hisse yurtiçindeki, yüzde 30’luk bölüm ise yabancı yatırımcıların alımı için işleme hazırlanıyor.

Pazarın yüzde 43’ünü kontrol ediyor

Halka arz 9-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. KAP tarafından konuyla ilgili yayımlanan Okumaya devam et

İttifak Holding’in perakende sektöründeki ulusal şirketi Adese, hisselerini halka arz etmek için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu.

Konya, Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Mersin, Bolu, Aksaray ve Karaman olmak üzere dokuz şehirde 136 mağazasıyla hizmet veren Adese, sermayesini 21.182.801 TL’den 30.000.000 TL’ye çıkarmak, ihraç edilecek 8.817.199 TL nominal değerli hisselerin de halka arzı için gerekli işlemleri başlatmak için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu.

Ayrıca İttifak Holding’in sahip olduğu 1.322.579 TL nominal değerli Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret A.Ş hissesinin kısmen veya tamamen ek satış yolu ile satış ve/veya ödünç işlemine konu edilecek.

Adese’nin, 3500’ün üzerinde kişiye istihdam sağladığına değinen İttifak Holding CEO’su Ramazan Keser her ay 4,5 milyonun üzerinde tüketiciye hizmet verildiğinin altını çizdi. Keser, “Yatırımlarımıza devam ederek sürdürülebilir büyüme politikamızla ülke ekonomisine katkıda bulunmaya ve istihdam Okumaya devam et

Ankara başta olmak üzere Konya, Kayseri, Antalya ve Karaman dahil 11 ilde 148 mağaza ile hizmet veren yerli perakendeci Makro, İstanbul’daki ilk mağazasını 4 Haziran’da Güneşli’de açıyor.

2011 yıl sonu itibarıyla 1 milyar TL ciro hedefleyen market zinciri, 2-3 yıl içinde halka arzı planlıyor. Büyüme hedefi çerçevesinde Türkiye genelinde 80 milyon lira yatırım bütçesi ayıran Makro, yatırım tutarının yüzde 30’unu İstanbul için ayırdı.

Halka arzı önemsediklerini ve bunu gerçekleştirmek için İstanbul’a geldiklerini belirten Makro Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, “Halka arza tamamen hazırız. Ancak bu yıl içinde Borsa’ya açılmayı düşünmüyoruz. Ancak 2-3 yıl içinde böyle bir planımız var.” dedi. Yaklaşık dört yıl içinde cirosunu Okumaya devam et

Borsaya 'Uyum' geliyorUyum Gıda, gelecek yıl yüzde 100 büyüme hedefiyle, hisselerinin yüzde 30’unu halka arz edecek. Talep toplama yöntemiyle gerçekleşecek halka arzın tarihi 4-5 Kasım 2010, hisse fiyatı ise 8.75 TL. Halka arzdan 52.5 milyon liralık bir nakit girişi bekleniyor.

Sermayesinin tamamı yerli olan Uyum Gıda halen, 23 bin metrekare satış alanına sahip 33 mağazasında ve üç adet üretim ve paketleme tesisinde, 1.000’in üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Ayda 1 milyon 200 bin tüketicinin alışveriş yaptığı Uyum Gıda A.Ş., 2009’da 165 milyon TL ciro elde etti. Uyum’un 2010 cirosu ise 200 milyon TL düzeyinde gerçekleşecek.

Uyum Gıda, rakiplerinden farklı olarak “site mağazacılığı” konsepti ile büyüyor. İstanbul’un birbiri ardına toplu konutların ve sitelerin inşa edildiği gelişim bölgelerinde yeni marketler açan şirket, gelecek sene de 30 yeni mağazayı daha faaliyete alacak.

Hızlı tüketim perakendesi 80 milyar TL ciro üretiyor

Uyum Gıda A.Ş. Genel Müdürü Sait Koç, organize perakende sektörünün bir kolu olan “hızlı tüketim ürünleri perakende ticareti”nin, yaklaşık 80 milyar TL’lik bir pazar olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Koç, pazarın bu alanda faaliyet gösteren şirketler açısından üç farklı grupta incelenebileceğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Birinci grupta, ‘büyük organize perakendeciler’ yer alıyor. Bunların sayısı beş: Migros, BİM, CarrefourSA, Metro, Tesco Kipa Okumaya devam et