Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 3868
Twitter
Facebook

Buğday

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı veriler, uluslararası gıda fiyatlarının Aralık ayında rekor seviyelere ulaştığını ortaya çıkardı. Uzmanlar, bunun fakir ülkeler ve küresel büyüme için önemli bir tehdit olduğuna dikkat çekiyor.

BM Gıda ve Tarım Organizasyonu’nun (FAO) aylık yayımladığı gıda fiyatları endeksi, altıncı ayında da 214.7 puana yükselerek 213.5 olan önceki rekorunu kırdı.

Buğday fiyatları, Haziran 2010’dan bu yana iki katına çıkarken, şeker fiyatları son 30 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Etde ise 2010’un başından bu yana yüzde 25’lik bir fiyat artışı görüldü.

Gıda fiyatları endeksinde bir önceki rekor, birçok ülkede baş gösteren gıda krizleri sonrasında Haziran 2008’de gerçekleşmişti. Yaşanan son gelişmelerle birlikte, öncekine benzer olayların yaşanmasından endişe ediliyor.

BENZER PROTESTOLAR YAŞANABİLİR
FAO, hububattan sorumlu hükümetler arası grubunun yetkililerinden Abdulrıza Abbassian, “Gıda fiyatlarındaki yükseliş devam ettikçe, aynı şeylerin yaşanma olasılığı da artacaktır” dedi.

Abbassian, aynı zamanda bazı büyük ihracatçı ülkelerdeki sıkıntı yaratan koşullara rağmen, gelişmekte olan ülkelerdeki güçlü hasatlar, hükümetlerin ve tüketicilerin gıda fiyatlarındaki yükselişi kontrol altına almasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, bazı Afrikalı ülkelerde son dönemdeki hasadın oldukça verimli geçtiğine dikkat çekti.

Ancak gıda fiyatları üzerindeki baskının azalması için küresel çaptaki hasatlardan daha fazla ürün elde edilmesi gerektiği belirtildi. Okumaya devam et