Twitter
Facebook

Financial Times 2011 – ilk 500 şirket raporuna herkesin baktığı gibi bakmamaya gayret ederek raporcu kimliğiyle bir kaç farklı rapor hazırladım.

  • 2011 yılında listedeki perakende firmaları (22 şirket)
  • 2010 yılındaki sırasına oranla en iyi çıkış yapan 20 şirket
  • 2010 yılındaki sırasına oranla en çok düşüş yaşayan 20 şirket
  • 2011 yılında listeye en iyi yeni giriş yapan 20 şirket
  • Personel başına geliri en yüksek 20 şirket
  • Personel başına değeri en yüksek 20 şirket

 

Şimdi sırasıyla bunları gözden geçirelim..

2011 yılında listedeki perakende firmaları (22 şirket)

Listeden de rahatlıkla görülebileceği üzere, Wal-Mart açık ara liderliğini sürdürüyor. İnternet üzerinden satış yapan Amazon.com ise onun arkasından ikinci olmuş. Kipa ortaklığından tanıdığımız Tesco 158. sırada, Carrefour 299. sırada, Metro ise 418. sırada yer alıyor.

2010 yılındaki sırasına oranla en iyi çıkış yapan 20 şirket

Burada yine petrol şirketlerinin çok iyi çıkışlar elde ettiğini görüyoruz. 2010 yılında 478. sırada yer alırken, 2011 yılında listede 262. sırada kendine yer bulan Amerikan şirketi National Oilwell Varco firması bu kategorinin birinciliğini elde etmiş durumdadır. Diğer şirketlere baktığımızda özellikle otomotiv sektörünün göz alıcı bir yükselme içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

2010 yılındaki sırasına oranla en çok düşüş yaşayan 20 şirket

Bu raporda göze çarpan uzak doğu kökenli ( Çin ve Japon ) firmaların ağırlıklı oluşudur. Bu listenin başını çeken firma 210 sıra düşüş yaşayan Japon Nomura bankasıdır. Yine dikkat çeken bir değer nokta ise Finlandiyalı Nokia’nın son dönemdeki gözden düşüşünün bu listeye 169 sıra gerileme olarak yansımış olmasıdır. Android işletim sistemi yerine symbian işletim sisteminde direten Nokia, kan kaybı yaşıyor.

2011 yılında listeye en iyi yeni giriş yapan 20 şirket

2010 yılında listede olmayıp bu sene listeye giriş yapan firmaların en iyisi, 34. sıradan listeye hızlı bir giriş yapan Çinli Agricultural Bank Of China şirketidir. Yine Amerikalı 6 şirketin bu yıl bu listeye en iyi giriş yapanlar arasında olması da göze çarpan bir başka noktadır. Ayrıca otomotiv sektörünün yükselişine paralel olarak otomobil yedek parçalarında da yükseliş olduğunu bu listede gözlemleyebiliyoruz.

Personel başına geliri en yüksek 20 şirket

Birkaç bin çalışanı olmasına rağmen bu listede yer alan şirketler, personel başına gelirleri oldukça fazla olanlardır. Az personelle çok iyi gelir elde eden bu şirketler herkesin hayali olsa gerek. Listedeki 20 şirketin 11’ini petrol şirketleri oluşturuyor. Düşünün personel başına birkaç milyon dolar kazandığınız bir iş, her patronun rüyası.. Fazla yorum yapmaya gerek yok sanırım.

 

Personel başına değeri en yüksek 20 şirket

Personel başına düşen şirket değeri en yüksek firmalarda da ibre yine petrol şirketlerini gösteriyor. Listedeki 20 şirketin 12’si petrol şirketi olunca, insanın petrol şirketi kurası geliyor. Tuhaf olansa bu listede ilk sırayı alanın Honkonglu Hong Kong Exchanges & Clearing isimli finansal bir firma oluşu.. Adından sanki dövizci ve temizlikçi olarak merdiven altı bir firmayı andıran, bu döviz ve takas bankasının bir personeline karşılık gelen değeri 26,5 milyon doların üzerinde..

İlker AKDOĞAN

Not: Raporlamalar ve yorumlar tamamen bana aittir. Kullanacak olanların ismimi beraberinde kullanmalarını rica ederim. Ayrıca yorumlarda komik durumlara düşmüş ve cahilce yazmış olabilirim. Eğer öyle olduysa affınıza sığınıyorum. En nihayetinde ben uluslararası şirketler üzerinde etkin bir otorite değil, alt tarafı eski bir marketçiyim.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir