Twitter
Facebook

KİM Marketler Zinciri, mağaza atağını sürdürüyor. Marmara’da 59 mağazası bulunan zincir, Irak piyasasına da girecek. İlk etapta Erbil’de 2 mağaza açacaklarını açıklayan Genel Müdür Hamit Akçay, “Gerekli resmi işlemler ve mağaza anlaşmalarını ocak ayı itibari ile tamamladık. 2012’de Irak’ta toplam 3 mağaza açacağız. Uzun vadede de ise her sene ortalama 10 mağaza açarak Irak’ta etkin bir perakende zinciri kurmayı amaçlıyoruz. Türkiye’de de KİM Pratik adını verdiğimiz yeni konseptimizle çok sayıda küçük metrekareli mağazalar açacağız.” dedi.

Irak’ta mağazalaşmaya Erbil’den başlayacaklarını dile getiren Genel Müdür Hamit Akçay, “Ülkede 5 senelik hedeflerimizi belirledik. Mayıs ayında Erbil’de 2 süpermarket açılışı yapacağız. Bunlardan ilki şehrin en işlek caddelerinden birinde yer alan Royal Mall adlı alışveriş merkezinin içinde olacak. Avm içinde 2 bin 500 metrekarelik bir süpermarket açacağız. İkinci mağazamız ise Erbil’in tarihi merkezi sayılan Erbil kalesinin tam karşısında olacak. Tüm sözleşmeleri tamamlanan bu mağazamız ise bin 500 metrekarelik bir alanda faaliyet yürütecek. Erbil’den sonraki planımız ise Süleymaniye, Basra, Musul ve Bağdat gibi kentlerde mağazalar açmak olacak. 2012’de Irak’ta 25 milyon Dolar ciro hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Irak’ta Türk ürünlerinin piyasa içinde yüzde 30 payı olduğunu belirten Akçay, şunları kaydetti:

“Açılacak mağazalarla birlikte piyasada Türk ürünü payının yüzde 50’ler seviyesine gelmesini öngörüyoruz. Mağazalarımızda Türk ürünleri ağırlıkta olacak. Fakat yerel markalara da önem veriyoruz. Bu anlamda Erbil’de bölgesel satın alma merkezinin çalışmalarına başladık. Mağaza konsepti olarak Türkiye’deki tecrübelerimizi kullanacağız. Nasıl yabancı market zincirleri Türkiye’ye girerken kendi ürünlerini de getirdilerse biz de aynı mantıkla Türk ürünlerini girdiğimiz her pazarda yanımızda götüreceğiz. Türkiye’nin 2023 yılı için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi var. Bu hedefe ulaşmak için ülke olarak öncelikle perakendeci ihracına da önem vermeliyiz. Çünkü perakendeci girdiği piyasalara Türk ürünlerini de götürecektir.”

IRAK’TAN SONRA SIRADA BALKANLAR VAR

KİM Marketler Zinciri olarak Marmara Bölgesi’nde yoğunlaşan yatırımlarına yenilerini ekleyeceklerini ifade eden Akçay, ulusal ve global piyasalarda etkin bir Oyuncu olmayı hedeflediklerini bildirdi. Akçay, şöyle devam etti:

“Gerek bilgi birikimi gerekse sermaye yapısı bakımından hazırlığımızı yaptık. İç piyasada Marmara yatırımlarımızı tamamladıktan sonra Anadolu’ya açılacağız. Ülke dışında ise Irak, süratli büyüyen, dinamik bir piyasa. Rakipler bakımından global Oyuncuların henüz yer almadığı ekonomik bakımdan istikrarlı bir piyasa. Firma olarak büyüme ve genişleme için Irak pazarını önemsiyoruz. Herhangi bir yerel ortak şu an için düşünmüyoruz. Kendi markamız ve konseptimizle mağazalaşacağız. Irak dışında Balkanlar, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Rusya öncelikli piyasalarımız arasında yer alıyor. Bu piyasalarda tüketim alışkanlıkları perakende sektörünün yapısını yakından takip ediyoruz. Irak yatırımlarımızın başarısı yeni ülkelere yatırımları da süratle gündemimize almamıza imkan tanıyacak.”

Cihan Haber Ajansı

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir