Twitter
Facebook

kim-engelsiz-kosePerakende sektöründe faaliyet gösteren KİM Marketler Zinciri, raflarını engellilerin ürettiği ürünler için açıyor.”Engelsiz Köşe”…

KİM Marketler Zinciri, raflarını engellilerin ürettiği ürünler için açıyor Perakende sektöründe faaliyet gösteren KİM Marketler Zinciri, raflarını engellilerin ürettiği ürünler için açıyor. “Engelsiz Köşe” adı verilen proje ile her mağazada özel bir bölüm engellilerin ürettiği ürünlerin satışı için ücretsiz olarak ayrıldı.

KİM Grup’tan yapılan açıklamaya göre Kim Marketler Zinciri, “Engelsiz Köşe” adı verilen proje ile her mağazada, özel bir bölümü engellilerin ürettiği ürünlere ayıracak. Satıştan elde edilen gelirin tamamı Bağcılar Engelliler Sarayı’na bağışlanacak. Kim Marketler Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, kadın girişimcileri desteklemek için başlattıkları “Değer Köşesi” uygulamasını şimdi de engelliler için devreye soktuklarını bildirdi. İlk etapta 5 mağazada başlayan projenin kısa bir zaman sonra 70’ten fazla mağazada uygulanacağını dile getiren Akçay, “Engellileri eve hapsetmek veya onlara acımak yerine, üretime dahil etmek girişimci olmalarını sağlamak gerek. Bu projemizle elde edilen kazanç üretim yapan engellilere aktarılacağı için girişimciliği engellilerin hem kendilerini geliştirmelerini hem de gelir elde etmesini amaçlıyoruz. Şu anda proje kapsamında 30 çeşit ürünün satışına başladık. Hedefimiz ürün çeşidini 100’e çıkarmak” diye konuştu.

-İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI-

Tekstilden hediyelik eşyaya temizlik malzemelerinden oyuncağa kadar onlarca ürünün üretildiği Bağcılar Belediyesi Engelli Sarayı ile Kim Marketler Zinciri arasında işbirliği protokolü imzalandı. Engelliler tarafından üretilen ürünlerin Engelsiz Köşe adını taşıyan reyonlarda satılacağını ve gelirin tamamının gene engellilere bağışlanacağını açıklayan Genel Müdür Akçay şunları kaydetti:

“Engelli sarayında 500’den fazla engelli hem üretime katkı sağlıyor hem de aşçılıktan mobilyaya kadar pek çok alanda meslek sahibi olmak için eğitim görüyor. Kim Grup olarak elimizi taşın altına koyarak engellilerin toplum içerisine karışmasına katkı sağlamak istedik. Başlattığımız projeyi diğer engelli dernekleri ve üretim yapan kurumlara yayarak Türkiye genelinde bir çalışma hedefliyoruz. Hedefimiz yılsonuna kadar 250 bin TL civarında satış rakamına ulaşmak. Engelsiz köşede ortopedik, görme, işitme, konuşma ve zihinsel engel gruplarındaki vatandaşlar tarafından üretilen sabun, ahşap oyuncak, süs eşyası, biblo, tişört, önlük, tablo, kalemlik, mücevher kutusu gibi eşyalar satışa sunuluyor. Zamanla gıda ve diğer kalemlerde de ürünlerin satışı gerçekleşecek. Engellilerin kurslar vesilesiyle istihdam edilmesini, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerle hem sosyal hem de ekonomik anlamda gelişmelerini, toplumla bütünleşmelerini istiyoruz. Mesleki eğitimlerle “evde istihdam’ olanaklarının gelişmesi ve uyum seminerleriyle engellilerin topluma karışmasına katkı sağlamak istiyoruz.”

-AKÇAY: “ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN YENİ PROJELER GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”-

KİM Grup olarak sağlıklı gıda satan ve değer üreten bir kurumsal yapıya sahip olduklarını anlatan Akçay şu açıklamalarda bulundu:

“Daha önce de çalışanlarımıza işaret dili eğitimi vererek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştik. Engelli dostu bir market zinciri olarak gerek mağazalarımızın dizaynı gerekse de başlattığımız sosyal sorumluluk kampanyalarıyla üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Kadın girişimci ve ev hanımlarımıza da raflarımızı açarak evlerini geçindirmelerine ön ayak olduk. Girişimciliği desteklemek ve engelleri kaldırmak için yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir