Twitter
Facebook

Fransız asıllı yapı market Türkiye’deki ilk mağazasını Bursa’da Anatolium Alışveriş Merkezi’nde 30 Mart 2010’da saat 11:00’de gerçekleşen açılışla açtı.

Bursa Leroy Merlin Mağaza Müdürü Patrick Le Goft’un Türkçe konuşması ise törene katılanlar tarafından dakikalarca alkışlandı. Türkiye’de bulunduğu yaklaşık bir yılda öğrendiği Türkçe’yle konuşan Patrick Le Goft, “Açılış sürecinde neşeli ve zor dönemler yaşadık ancak motivasyonumuzdan ve enerjimizden hiçbir şey kaybetmedik. Yanlış taş duvar olmaz. Ekibimizle birlikte bugün çok mutluyuz, gururluyuz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeli yüksek bir pazar olduğunu belirten Leroy Merlin, Türkiye Genel Müdürü Palcal Lefebvre, yeni bir ülkede yatırımın her şeyden önce cesaret işi olduğunu söyledi. Türkçe yaptığı konuşmada, Bursa halkını yeni bir yapı market anlayışıyla tanıştıracaklarına dikkat çeken Lefebvre, 13 bin 700 metre karelik alan üzerine kurulu mağazada 175 personelin görev yapacağını bildirdi. 21 kasa ile haftanın 7 gününde hizmette olacaklarını kaydeden Lefebvre, beklentilere uygun ürün, tasarım, fiyat ve geniş hizmet yelpazesi sunacaklarını dile getirdi. Fransız yöneticilerin Türkçe konuşması salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı.

Leroy Merlin açılış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Açılış videosu için Perakende TV’ye teşekkürler..

[flv:http://www.perakende.tv/Videos/628363420.flv 500 300]

1923’te kurulan Leroy Merlin, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Rusya, Çin, Yunanistan ve İtalya’da faaliyet gösteriyor. Şirketin dünya genelinde 215 mağazası 40 binden fazla çalışanı var. 2008 cirosu ise 10 milyar euro. Fransa’da 105 mağazası olan Leroy Merlin’in Polonya’da 24, İspanya’da 41 mağazası bulunuyor.

Bursa’da 200 mağazanın yer aldığı Anatolium Alışveriş Merkezi’nin içinde konumlanacak olan Leroy Merlin’in yapı market pazarında rekabeti artırması bekleniyor. 5 yıl içinde mağaza sayısını 40’a çıkarmayı hedefleyen grup, Bursa’dan sonra İstanbul ve Ankara’da mağaza için yer arayışlarına başlayacak.

Sloganı: Kendiniz yapsanız daha iyi değil mi?
Leroy Merlin yurt dışındaki reklam kampanyalarındaki tarzı ise Türk insanına pek uygun görünmüyor.  “Evin beyi eve geliyor ve hanımı ustayla basıyor” şeklinde özetlenebilecek bu reklam kampanyasının yanında, Media Markt’ın “Pahalı mal alacak kadar kuş beyinli miyim?” tarzı reklamları pek kabul edilebilir kalıyor. Ne dersiniz?

Reklam afişlerinin bir kaç karesine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Leroy Merlin Tarihçe:

1923 senesinde, yaşamda olduğu gibi işte de ortak olan Adolphe Leroy ve Rose Merlin, Amerikan malları fazlası bir alışveriş mekanı açarlar. Bu ilk başarıları ile güçlenmiş olarak, uygun fiyatlara yapı ürünleri ve mobilya satmaya karar verirler.

1960′da şirket Leroy Merlin adını alır. Ücretsiz teslimat sistemini yaratarak Leroy Merlin öncü bir şirket olur.

1966′da Fransa’nın kuzeyinde, ilk self servis ufak tefek işler mağazası açılır. Ulusal genişlemesi başlar ve Leroy Merlin mağazaları artar.

1979′da groupe Auchan ile ortaklık sözleşmesi imzalar ve daha sonra firmayıAuchan şirketi satın alır.

Bu keskin safha, Leroy Merlin’in, yaşam ortamı düzenlenmesi alanında bir dünya lideri olmak için yeni mağaza konseptleri geliştirmesine sebep olur.

1989′da Leroy Merlin’in İspanya’daki açılışı büyük bir başarı elde eder. İspanya yelpazesinin ilk referansı olan Leroy Merlin bugün 28 mağaza ile birinci sırada bulunmaktadır.

1996′da, Polonya’da Leroy Merlin kurulur.

1998′de Brezilya’da ilk mağazasını açar ve bugün Brezilya’daki  Leroy Merlin mağazaların sayısı 11′dir.

2003′de Portekiz’de ilk Leroy Merlin mağazası açılır.

2004 senesinde Rusya’da ve Çin’de ilk Leroy Merlin mağazaları açılır.

Bricoman İspanya lanse edilişi.

2005′de Yunanistan’da lanse edilişi.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir