Twitter
Facebook

Ankara başta olmak üzere Konya, Kayseri, Antalya ve Karaman dahil 11 ilde 148 mağaza ile hizmet veren yerli perakendeci Makro, İstanbul’daki ilk mağazasını 4 Haziran’da Güneşli’de açıyor.

2011 yıl sonu itibarıyla 1 milyar TL ciro hedefleyen market zinciri, 2-3 yıl içinde halka arzı planlıyor. Büyüme hedefi çerçevesinde Türkiye genelinde 80 milyon lira yatırım bütçesi ayıran Makro, yatırım tutarının yüzde 30’unu İstanbul için ayırdı.

Halka arzı önemsediklerini ve bunu gerçekleştirmek için İstanbul’a geldiklerini belirten Makro Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, “Halka arza tamamen hazırız. Ancak bu yıl içinde Borsa’ya açılmayı düşünmüyoruz. Ancak 2-3 yıl içinde böyle bir planımız var.” dedi. Yaklaşık dört yıl içinde cirosunu 4 milyar TL’ye çıkararak 4 kat büyümek istediklerini kaydeden Songör, 2023 için Türkiye’nin 1 numaralı perakende markası olmak için yola çıktıklarını anlattı.

Güneşli’deki Makro markette düzenlenen basın toplantısında konuşan Şeref Songör, İstanbul’daki ilk mağazasını “Anadolu’dan Avrupa’ya açılan ilk durak” olarak tanımladı. Songör, yaklaşık 100 çalışanı istihdam ettiklerini söyledi ve ekledi: “Türkiye’nin perakende ticaretinin üçte birinin gerçekleştiği İstanbul’a gelmek bizim için bir dönüm noktası oldu. 148 olan mağaza sayımızı 450’ye yükseltmek için çalışıyoruz. 4 bin 350 çalışan ile Türkiye’de istihdamda 39. sıradayız. 5 yılda istihdamı 15 bine çıkarmayı planlıyoruz. Burada satın aldığımız Karadağlar marketlerinde de revizyona giderek Makro tabelalarını astıracağız.”

Songör, günde 70 milyon müşteriye hizmet verdiklerine de dikkat çekti. Amaçlarını müşteri memnuniyeti olarak açıklayan Songör, mağazada yapılan etkinlikler hakkında da bilgi verdi. Market zinciri, açılışa özel olarak “Makro’dan 1 milyon hediye kazı kazan hemen al” kampanyasıyla 10 milyon liralık hediye dağıtacak. Bu hediyeler için de porselen yemek takımı, tencere seti, uyku seti, elektrik süpürgesi, bornoz takımı gibi ürünler yer alacak.

Geçen yıl 30 bin adet bisiklet, elektrikli ev süpürgesi hediye ettiklerini kaydeden Songör, outlet manav uygulaması ile sebze ve meyvedeki fire oranını yüzde 6’lardan yüzde 1’lerin altına düşürdüklerini söyledi. Outlet manavda tüketiciler istedikleri meyve ya da sebzeleri seçerek alabiliyor. Geri kalan ürünler de yüzde 50 indirimle satılıyor.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir