Twitter
Facebook

Şok Market

onur-cemal-ozenÖzen Grup, indirim mağazacılığı alanında 2007 yılında açtığı ve bugün sayısı 119’a ulaşan Onurex markası ile indirim mağazacılığı alanından çıkma kararı aldı. Onurex mağazalarının tamamını 33 milyon liraya Yıldız Holding’e (Şok Marketler AŞ) devredecek olan Özen Grup, Onur markasıyla süpermarketçilik alanında büyüyecek..


Şok Marketler AŞ, Özen Grup bünyesindeki Onur Ekspres Marketçilik AŞ hisselerinin tamamını Hisse Devir Sözleşmesi ile aldı. Toplam işlem bedeli 33 milyon lira olarak belirlenen devir işlemi, Hisse Devir Sözleşmesi’nde tarif edilen ön koşulların gerçekleşmesi ve gerekli izinlerin Okumaya devam et

Gıda perakendeciliğinde geçen yılın en önemli gelişmesi, kuşkusuz Yıldız Holding’in (Ülker Grubu) discount zinciri Şok’u satın alması olmuştu. Yıldız Holding iştiraki Gözde Finansal Hizmetler ile Bizim Toptan, ucuz marketler zinciri Şok’u Migros’tan 7 ay önce 600 milyon TL’ye devralmıştı…

Aradan geçen sürede Şok’un yeniden yapılandırılması için hazırlıklar yapıldı. Öğrendiğimize göre yeni Şok’un lansmanı için hazırlıklar son aşamaya gelmiş. Gelecek ay yeni Şok, perakende piyasasının ve tüketicilerin karşısına çıkacakmış.

Aldığımız duyumlara göre yeni Şok’un üç önemli özelliği olacak. İlki, Şok’ta artık private label (özel markalı yani Şok’un kendi markasıyla ürettirdiği) ürünler olmayacak. Bu da demek oluyor ki Şok, discount yani ucuzcu market konseptinden biraz uzaklaşacak. Ayrıca Ülker, uyuyan bazı markalarını Şok’ta adeta yeniden uyandıracak. Süt ve süt ürünleri markası Mis, yağ markası Evin, un, makarna gibi ürünlerde de Piyale, Şok’un bundan sonra sürükleyici markaları olacakmış.

Şok’la ilgili üçüncü önemli adıma gelince… Market zincirinin yeni reklam yüzünün Okumaya devam et

Ramazan ayına özel bir durum mudur? Yoksa tamamen mi kaldırıldı? Bekleyip göreceğiz..

Yıldız Holding bünyesindeki Şok Marketler Zinciri, cirosunda yüzde 6’ya sahip alkollü içkiler bölümünü kaldırdı. 1230 marketteki alkollü içkiler, merkez tarafından toplatıldı. İçki reyonları da kaldırıldı.

ANKARA – Yıldız Holding, Şok Marketler Zinciri’ni satın almasının ardından merakla beklenen kararını verdi. Yıldız Holding bünyesindeki Gözde Finansal Hizmetler A.Ş. ve Bizim Toptan Satış Mağazaları’nın, 600 milyon TL’ye Şok’u satın almasının ardından, alkollü içki satışı kaldırıldı. Yönetimin kararıyla 1 Ağustos itibariyle Şok marketlerdeki alkollü içki bölümü kaldırıldı. 1230 markette raflardaki alkollü içkiler, merkez tarafından toplatıldı.

Ülker’in Şok’u satın almasının ardından akla gelen ilk sorudan biri, “Şok’un bundan sonra nasıl yönetileceği” olmuştu. Şok’ta alkollü içki satışının devam edip etmeyeceği sorusu sorulurken, alkollü içki satışının ciro payının Okumaya devam et

Şok indirim marketlerini Murat Ülker’e satan Migros, boş durmadı. Firma şimdi de uygun fiyata bol çeşidin satıldığı Mjet marketlerini büyütüyor

Bünyesindeki indirim market markası Şok’u 600 milyon TL’ye bünyesinde Ülker’i de bulunduran Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Finansal Hizmetler’e satan Migros, şimdi de küçük metrekarelerde ağırlıklı jet kasalarla çalışan Mjet marketlerini büyütüyor. Sayıları 20’nin üzerine çıkan mağazaların konsepti dar alana mümkün olduğunca fazla çeşit ürün sığdırabilmek. 125 metrekarelik dükkanlarda 2 bin 500 çeşit ürün bulunuyor.

KÂR EDEN MAĞAZALARI VERMEDİ

Mjet ne Şok’taki fiyatlar kadar ucuz ne de Migros kadar pahalı. Yani ne bir indirim marketi ne de bir hipermarket. Okumaya devam et

Nihayet beklenen açıklama geldi. Migros Şok Marketleri Ülker grubuna sattı. 1230 mağaza için toplam 600 milyon TL alan Migros, bu sayede mağaza başına 488bin TL gibi astronomik bir rakam karşılığında satışı gerçekleştirmiş oldu. Neden astronomik; çünkü bu formatta bir mağazanın kurulumu ortalama 100 bin TL civarına mal olur. Bu hesaba göre Migros 123 milyon liraya mal ettiği şirketi %400 karla satmış oldu. (Ürünler dahilse; maliyete mağaza başı 30-40bin TL daha ekleyin.)

Haber Şöyle:

Migros Türk Ticaret, yüzde 99,60 hissedarı olduğu Şok Marketler Ticaret Anonim Şirketi’ndeki hisselerinin tamamının, Şok Marketler Ticaret Anonim Şirketine özgülenen malvarlığı ile birlikte 600 milyon lira bedelle Gözde Finansal Hizmetler Anonim Şirketi ve Bizim Toptan Satış Mağazaları Anonim Şirketine satışına ilişkin bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalandığını bildirdi.
Yıldız Holding bünyesindeki Gözde Finansal Hizmetler AŞ ve Bizim Toptan Satış Mağazaları AŞ, Migros ile Şok’taki hisselerinin satışına ilişkin hisse devir sözleşmesi imzalandığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Gözde Finansal Hizmetler tarafından, Şok Marketler Ticaret AŞ’nin satın alınması için sözleşme imzalanmasına dair KAP’a yapılan açıklamada, Yatırım Komitesinin Türkiye’nin hızlı büyüyen sektörlerinden perakendeciliğe yatırım yapma kararı aldığını, şirketin bu amaçla perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren Şok’a yatırım yapmak için dün hisse devir sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Okumaya devam et