Twitter
Facebook

ilker_akdogan_vesikalik_resim1975 yılı İstanbul doğumluyum.

Evliyim ve Barış isminde bir oğlum var.

Anadolu Üniversitesi, İktisat mezunuyum.

Marketçiliğe lisede (1989-1992) yaz tatillerinde Migros’un Bayrampaşa’daki eski deposunda yevmiyeyle çalışarak başladım. Belki hatırlayanlarınız çıkacaktır. Migros’un satış arabaları vardı. Otobüsten bozma seyyar market; işte ben onların deposunda da çalıştım. Ve hatta ara sıra muavin-reyoncu olarak da satışa çıktım. Satış arabalarında şoför aynı zamanda kasiyer, muavin aynı zamanda reyoncuydu. Sonra lise bitti ve ben kendimi Migros’un Atrium mağazasında reyoncu olarak buldum. Önce part-time ardından full-time, 3 yılım geçti orada..

Sonra bir dönem Tikveşli’de (O zaman Vardarlı ailesindeydi) Bölge Müfettişi olarak çalıştım. Sonra kısa dönemler; bir etiket firmasında muhasebeci  ve McDonald’s’ta Bölüm Müdürü olarak çalışsam da marketçilikten yine kopamadım.

2000 yılı başında Gima’da Yönetici Adayı olarak işe başladım. Sonra Mağaza Müdür Yardımcısı oldum. Derken genel müdürlükte Operasyon Kontrol Birimi kuruldu ve o birimde Müdür Yardımcısı oldum. Bu birimin görevi Türkiye genelindeki Gima mağazalarının aynı standartlara uygun hale getirilmesini sağlamaktı. Buradaki görevim zarfında bir çok şehir dolaşıp, bir çok farklı mağaza, bir o kadar da farklı kültürle tanışma fırsatım oldu. Sonra Carrefour Gima’yı satın aldı ve maalesef Gima kalmadı.

Kısa bir dönem teknoloji marketi Teknosa’da çalıştım. Kiler’de Mağaza Müdürlüğü yapıyordum ki, Yordam Danışmanlık bünyesinde kurulmaya çalışılan Perakende Eğitim Merkezinin temellerini atmak için A. Yaman Özgün (Nur içinde yatsın) hocamla beraber çalışma fırsatı buldum. Kendisi Migros’a girdiğimde bana ilk perakende eğitimini veren kişiydi.

Sonra benim için Uğur Center dönemi başladı. İstanbul’da 22 marketle hizmet veren bu yerel markette önce Ar-Ge Müdürlüğü sonra ise Bölge Koordinatörlüğü yaptım. 3 yıla yaklaşan görev sürem esnasında önceki tecrübelerimi ve birikimlerimi uygulama fırsatı buldum. O dönem çalışma arkadaşlarımla beraber Uğur Center’i yerel marketler içerisinde farklı bir yere taşıdığımıza inanıyorum. Mağaza büyüklüğü ve müşteri yapısına göre yapılan portföy çalışmaları, düzenli envanter sisteminin kurulması, düzenli raporlama biriminin oluşturulması, standart reyon planogramlarının ve dinamik teşhir planlarının oluşturulması, yeni mağaza açılışlarında reyon düzenlerinin belirlenmesi gibi yerel marketlerde kısmen rastlanabilen veya hiç rastlanmayan işlere imza attık. Fakat ne yazık ki Uğur Center krize yenik düştü.

Ben de discount mağazacılığı da görebilmek adına, bünyesinde Kelepir isimli discount mağazaları da barındıran Barem marketlerine geçtim. 18 Kelepir mağazasının Bölge Müdürlüğünü ve bir dönemde 9 Barem mağazasının Bölge Müdürlüğünü yaptım.

En nihayetinde kendi işimi kurmak adına birkaç girişimim oldu. Hala bu girişimlerden birini devam ettiriyorum. Ama gördüğünüz gibi “Marketin tozunu bir kez yutan ayrılamaz” sözü benim içinde hala geçerliliğini sürdürüyor. Kısmet belki yine aktif marketçiliğe dönerim…

Tüm bu süreç boyunca bana emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim.

Saygılarımla…

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Yorumlar kapatıldı.