Twitter
Facebook

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmada 2012 yılı Ocak – Şubat döneminde 241 mağazalık artış yaşandı.

Aşağıdaki tablodan 127 zincirin “Ocak – Şubat 2012” dönemindeki fiziki büyüme performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz.

“Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve satış kalemleri içerisinde gıda olmayan; “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Listeyi isteğinize göre sıralamak için başlıklara tıklamanız yeterlidir.

Ayrıca tablonun sağ üst köşesindeki arama kutucuğuna arama yapmak istediğiniz kelimenin birkaç harfini girmeniz de yeterli olacaktır. Mesela “dis” yazmak tüm discount marketleri bir arada görmek için kafidir.

SIRA
ZiNCiR MARKET ADI
1 MART 2012 MAĞAZA SAYISI
1 OCAK 2012 MAĞAZA SAYISI
2012 YILI MART - OCAK MAĞAZA SAYISI FARKI
1 MART 2011 MAĞAZA SAYISI
2012 - 2011 MART MAĞAZA SAYISI FARKI
TOPLAMLAR12.08911.84824110.3581.731
1BiM (Ulusal - Discount)3.3353.281543.005330
2A101 (Ulusal - Discount)1.3401.29149940400
3Sok (Ulusal - Discount)1.2561.25601.260-4
4DiaSa (Ulusal - Discount)1.1261.10818867259
5Migros (Ulusal)54052911415125
6Hakmar Ekspres (istanbul - Discount)236234213997
7CarrefourSa Express (Ulusal)216214220412
8Kiler (Ulusal)193191217419
9Tansas (Ulusal)18417410201-17
10Makro (Ulusal)156156013521
11Bizim Toptan Satis (Ulusal)119116310811
12Pehlivanoglu (Ulusal)10510501032
13Onurex (istanbul - Discount)1049597034
14Marketim (Ulusal)98980971
15Adesem (Ulusal)96960924
16Genpa (Antalya)91910865
17Kipa Express (Ulusal)858057312
18Mopas (istanbul)8284-2775
19Piyu (içel - Discount)757416510
20Meshur Peynirci (Ankara)736766013
21Çagdas (Ankara)706735713
22HappyCenter/Gross (istanbul)625575012
23Altunbilekler (Ankara)605915010
24KiM (istanbul)59590536
25Dim Dovvn (istanbul - Discount)55514505
26Tesco Kipa (Ulusal)54513468
27Saypa (Bursa)545043816
28Adese (Ulusal)50482446
29Uvek(içel-Discount)504823515
30Onur (istanbul)504463614
31Yunus (Ankara)474613710
32Uyum (istanbul)474523710
33Rammar (istanbul)46460424
34Pekdemir (Denizli)42420375
35Basgimpa (Ankara)424023210
36Misas (Elazig)42393384
37Soykan (Ankara)41410410
38Akyurt (Ankara)41401374
39Hadim (Bursa)403732713
40Ardas (istanbul)38380326
41Peynirci Baba (Kocaeli)35332305
42ismar (Ulusal)34340313
43Begendik (Ankara)33330294
44Antalya Birebir (Antalya)32311257
45Marka AVM (Sivas)31310301
46Kibaroglu (izmir)30300237
47Grup Hatipoglu (istanbul)2930-1272
48Oncu (Sivas)29290227
49CarrefourSa (Ulusal)28280280
50Kiler Kilpa (Trabzon)27270234
51Çagri (istanbul)27270234
52Ozhan (Bursa)26260233
53Milli Pazar (Bursa)25250232
54Halciler (Ankara)25250241
55Tema (Erzurum)25250250
56Esenlik (Malatya)25250223
57Burda (istanbul)25250214
58Sincap (Konya)25241232
59Çelikler (Ankara)24240213
60Cetinkaya AVM (Mersin)24240222
61Metro Toptanci Market (Ulusal)24240168
62Reyon (istanbul)24231204
63Gumus AVM (içel)2325-2158
64Seyhanlar Bursa (Bursa)23230230
65Ozturk (Ankara)23230212
66Tahtakale Spot (Antalya)23212203
67Fiskomar (Giresun)23185185
68OnurHipermarketleri (istanbul)21210174
69Egesok (Usak)21201174
70Biçen (istanbul)20200164
71Halk (Aydin)20200182
72Baris Gross (izmir)19190190
73Mepas (Antalya)19190172
74Ozkuruslar (istanbul)19181163
75Hakmar (istanbul)18180171
76Groseri (Adana)18180171
77Bildirici (Ankara)18180162
78Ozdilek (Bursa)18171171
79Çergibozanlar (Gaziantep)18171153
80Grup Gökkusagi (istanbul)18162153
81Gun (Denizli)17170161
82Oruç (istanbul)17170170
83Oli Center (Gaziantep)17170161
84Efor (istanbul)17170143
85Gri Ucuz Satis (istanbul)17170152
86Furpa (Bursa)17161143
87irmaklar (istanbul)17161134
88Gurmar (izmir)16160142
89Hat-Mar (Hatay)16160160
90Sultan (Kutahya)16160142
91Sögutlu (Mugla)16142124
92Gökkusagi (istanbul)15150150
93Ogutler (Ankara)15150141
94Akugur (Bursa)15150132
95Show (istanbul)15150105
96Tespo (izmir)14140131
97Senmar (Mersin)1414095
98Real (Ulusal)13130130
99Neseli (Eskisehir)13130130
100Metropol (Çorum)13130103
101Erdemler (Ankara)13130103
102Ardas Ekspres (istanbul)13130103
103Jestpa (Aksaray)13121112
104Buyuk Pastirmaci (Kirsehir)13121103
105Yeny World (istanbul discount)13112013
106Namli (istanbul)12120120
107Snowy (istanbul)1212093
108Ravza (Bursa)1211193
109Mevlana (istanbul)11110101
110Akranlar (Malatya)11110110
111Karadeniz ismar (Trabzon)11110110
112Sanmar (sanliurfa)11110110
113Emin (istanbul)1111092
114Sehzade (Kayseri)1111083
115Akyuz (Samsun)1111092
116Uysal Market (Çanakkale)1111083
117Aymar (Trabzon)1110192
118Çarsi Market (Malatya)10100100
119Begenal Market (Mersin)1010082
120Üçler (istanbul)1010091
121isra (Bursa)10100100
122Seyhanlar (istanbul)1010091
123Sariyer Market (istanbul)1010082
124Çarmar (Diyarbakir)1010091
125Akguller (Duzce)1010082
126Ekoroma (Adana)1010082
127Okyanus Plaza (Nigde)109182
128Kule AVM (Aksaray)109182

 

Önemli notlar:

  • Şubelerini devreden İstanbul merkezli Yunus Mağazalar Zinciri listemizden çıkmıştır. Bu firmanın Ankara merkezli ve halen açılışlarına devam eden Yunus Market Zinciri ile karıştırılmamasını hatırlatırız.
  • Yeni mağazalarla minimum 10 şube kriterimize ulaşan Okyanus Plaza ve Kule AVM listemize eklenen yeni firmalardır.
  • Ardaş’ın Kipa’ya devrettiği mağazalar Rekabet Kurulu tarafından onaylanmasına karşın hem Kipa hem Ardaş yetkililerinden edindiğimiz bilgiye gore bu mağazaların henüz tabela değişimleri yapılmamış ve hangi formatta faaliyet göstereceği belirlenmemiştir.
  • Hatalı bilgi vermemek için Kipa’nın sadece bu satınalma dışında gerçekleştirdiği yeni açılışlar listeye yansıtılmış ancak Ardaş’tan devir alınan 21 mağaza yansıtılmamıştır. İlgili mağazaların resmi açılışları tamamladığı zaman güncel rakamlar Kipa ve Ardaş sütunlarına yansıtılacaktır.
  • Şok’un mağaza rakamı halen firma tarafından kurumsal olarak duyurulması uygun görünen rakamdır. Firma bünyesinde yeni açılışlar ve verimsiz mağazaların kapatılması aynı anda devam ettiği için rakamlar haftalık bazda bile sürekli sapma göstermektedir.  Bilgi aldığımız Yıldız Holding yetkilileri, konsept belirlenmesinin ardından yapılanmanın kısa sürede bitirileceğini ve net rakamları ileteceklerini bildirdi. Okuyucularımızı yanıltmamak adına bu ayrıntıyı paylaşıyoruz.

 Değerlendirmeler:

  • 1 Ocak 2012 – 1 Mart 2012 aralığında 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 128 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.
  • Ocak – Şubat 2012 döneminde listedeki 128 firmanın toplam mağaza sayısı 12.089’ye ulaştı.
  • İki aylık süre içinde yani 2012 yılı Ocak ve Şubat aylarını kapsayan zaman diliminde 241 adet yeni açılış gerçekleştiğini görüyoruz.
  • Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 1 Mart 2011 ile 1 Mart 2012 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise listemizdeki 128 firmanın bir yıl içinde açtığı yeni mağaza sayısının 1731 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son iki aylık performans tablosunu incelediğimizde dikkati çeken ilk nokta; ilk 4 zincirin, gerçekleşen mağaza artışının önemli bölümünü sağladıkları oluyor.

Tabloyu incelediğimizde mağaza sayısı açısından lider ilk dört markanın hepsinin discount formatında hizmet veriyor olduğunu görüyoruz. Bu firmalardan BİM 54 açılışla büyüme oranında başı çekiyor. Onu 49 açılışla A101 takip ediyor. DiaSa 18 açılışla büyümesini sürdürüyor.

Bu tablomuzda 2012 Ocak ve Şubat aylarını kapsayan zaman diliminde birden fazla açılış gerçekleştiren firmaları ele alıyoruz. Listede yer alan 30 firma, toplam 225 yeni açılış gerçekleştirdi. Ana tablodaki toplam yeni mağaza rakamı olan 241’in önemli bir bölümü bu 30 marka tarafından hizmete açıldı.

Listenin üst sıralarındaki ulusal discountları önceki tabloda ayrı ele almıştık. Bu tabloyu incelediğimizde Onları Migros Holding’in markaları Migros ve Tansaş’ın takip ettiğini görüyoruz. Son bir yıldır yapılanma içinde olan ve mağazalarının büyük kısmını Migros’a devreden Tansaş, 2012 başıyla birlikte Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde tekrar açılışlara başladı.

Üst sıralarda dikkat çeken diğer bir firma Özen Şirketler Grubu… Grubun iki markası Onur Market ve Onurex toplamda 15 yeni mağazayla 2012’ye çok hızlı bir başlangıç yaptı.

Tesco Kipa’nın da hem hiper hem express formatında yıla çok hızlı başladığı görülüyor. İngiliz perakende devi Tesco önümüzdeki döneme dair açılışlar gerçekleştirmek için sürekli kiralama yapıyor. Ardaş’tan alınan 21 mağaza da henüz listede yok ve bunlar da eklenecek. Bu verilerden alınan sinyal Kipa’nın 2012’de çok güçlü bir büyüme sergileyeceğini işaret ediyor.

Bu tablomuzda 1 Mart 2011 ile 1 Mart 2012 arasında yani 1 yıllık zaman zarfında en çok mağaza artışı gerçekleştiren ilk 10 firmayı görebilirsiniz. Listede yer alan 10 firma, ana tablodaki yıllık 1729 mağazalık farkın 1316’sını gerçekleştirmiş durumda.

Oran olarak baktığımızda bu 11 firmanın, 128 firmayı kapsayan araştırmadaki 1 yıllık büyümenin yaklaşık yüzde 76’sınıi gerçekleştirdiğini görüyoruz.

Kaynak

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    21 cevap Zincir Marketlerin Ocak – Mart 2012 Mağaza Sayısı Analizi

    • Arkadaşlar zincir marketlerden mümkün olduğunda alış veriş yapmayın lütfen.
      Bunların görünmeyen yüzünü de görmenizi istiyorum. O raflardan severek aldığınız ürünleri için o malları aldıkları firmaların canını okuyorlar. Ne paralarını zamanında ödüyorlar. Ne adamların kestikleri faturaları beğeniyorlar. Ben zincir maazalara mal veren birçok firma tanıyorum, hepsi bela okuyor. Canlarından bezdirmişler. Ben büyüküm diye küçük esnafı yada ürününü sattıkları firmalara köle muamelesi yaptıklarını hatta çalışanlarının bile hakkını korumayıp onlarıda sömürdüklerini herkes iyi bilsin ve ona göre bu marketlerden alışveriş yapsın. Kime para kazandırdığınızı, adaletsiz rekabete nasıl destek verdiğinizi ve alışveriş yapabileceğiniz başka marketler de olduğunu lütfen iyi düşünün.

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 2 Thumb down 0

    • İlker bey elinize ve ayırdığınız zamana sağlık…

      Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 5 Thumb down 0

    • Ayrıntılı dökümleri nasıl alabiliriz yardımcı olabilir misiniz ?

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 1 Thumb down 1

    • Merhaba
      Veriler çok harika olmuş.Paylaşım için teşekkürler
      Ancak bu verileri pc ye nasıl indirebiliriz.
      Saygılarımla…

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 2 Thumb down 0

    • bu liste daha sık yenilense fena olmaz

      Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 13 Thumb down 0

    • Hidden due to low comment rating. Click here to see.

      Çok kötü... Ya sizce? Thumb up 4 Thumb down 7

    • Merhaba,

      Başta İstanbul olmak üzere il bazındaki mağaza sayılarını ve isimlerini nerden öğrenebilirim teşekkürler.

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

    • İlker bey gördüğüm kadarıyla sizde Kiler Holding’i destekliyorsunuz. Yapılan haksızlara niçin göz yumuyorsunuz?

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 1 Thumb down 1

      • Merhaba İsmail Bey;
        benim Kiler Holding’i desteklediğimi nereden çıkardınız bilmiyorum ama öyle bir şey yok.. Ben şu firmayı destekliyorum diye bir şey telaffuz etmedim. Ama genel olarak açıklamam gerekirse; personeline hakkını veren, tedarikçilerine zamanında ödeme yapıp insafsız bedeller kesmeyen dolayısıyla işini düzgün yapan tüm marketleri desteklerim.
        Saygılarımla..

        Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 4 Thumb down 1

    • BU MARKETLER SAYESİNDE BATIP GİDEN OCAĞI SONEN YUVASI DAĞILAN VE HAKSIZ REKABET KARSISINDA EZİLEN KAC ADET KUCUK ESNAF OLDUGUNUDA

      YAZARMISINIZ ACABA

      Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 12 Thumb down 8

      • Maalesef Muhammed Bey, elimizde böyle bir veri yok.. Ama sizde var ve paylaşırım derseniz; ben yayınlamayı isterim..
        Saygılarımla..

        Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 7 Thumb down 2

        • Bu marketlerde kaç tane SSK’sı tam yatan kidem tazminatı hakkına sahip,doğum izni yapabilen insan çalıştığını biliyor muyuz… Yada tedarikçisine adam gibi parasını ödeyen,müşteri haklarını koruyan,her sattığı malın fişini kesen en azından KDV ile ilgili hile yapmayan kaç market zinciri var acaba..
          Ben sektörden değilim.Ancak vergisini veren bir vatandaş olarak verrgisini veren herkes girişimcilik ile kendini büyütebilir.

          Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 6 Thumb down 0

          • Merhaba Bilal Bey;
            sorduklarınızla ilgili istatistik anlamında bir veri çıkartmak mümkün değil tabii ki; ama tanık olduklarıma göre size cevap vermeye çalışayım.
            *SSK’yı aldığı ücret üzerinden yatıranlar azdı, sadece kurumsal olan ve/veya borsaya açık olanlarda bu iş düzgün yapılıyordu. Ama ülke genelinde devletin birimlerinin konu üzerine eğildiğini ve yıl sonuna kadar her şirketin buna uymak zorunda kalacağını biliyorum.
            *Tedarikçiye hepsi parasını ödüyor ama adam gibi deyince sayı düşer.. Çünkü adam gibi olunca bana göre; anlaşmada belirlenen güne tam riayet edilmesi gerekiyor.
            *Satılan her malın fişi kesilir. Kesmeyen yoktur. Bu listedeki marketlerin perakende müşteriye fiş kesmeden satış yapma lüksü yoktur.
            Tabii bunlar benim bildiğimi sandıklarım, hiç birinin altını dolduramam. Dolayısıyla kimseyi suçlamak yada yüceltmek anlamında anlaşılmasın..

            Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 3 Thumb down 0

          • Gerçekten haklısınız beyefendi.
            Sıralamada Kiler 8. sırada gözüküyor.
            Bu şirkette 09/08/2010/26.05.2012 tarihleri arasında mal kabul ve muhasebe sorumlusu olarak çalıştım.
            Çoğu zaman 07:30-22:30 bazende hal aracı gelecek diye. 07:30 -03:00 gece yarısına kadar markette araç bekledik. Fazla mesai mi verdiler asla. Üstelik haksız yere işten çıkarıp; kanuni haklarımı bile ödemediler. Ve üzücü olan şey Kiler sahiplerinin çok dindar oldukları söylenir. Hani nerde Kul hakkı yememek ??? Sadece hakkımı vermeyenleri Allaha havale ettim. Bu dünya gelip geçici…

            Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 8 Thumb down 0

    • listeleri daha sık yenileseniz mesela aydan aya

      Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 16 Thumb down 0

    • Yunus mağazalar zinciri; kime devroldu ?
      Bİlgi verebilirseniz sevinirim.

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 1 Thumb down 0

    • Çok teşekkür teşekkürler elinize sağlık.
      Acaba bu marketlerin toplam ciroları da tablolara eklenebilir mi?
      İyi çalışmalar.

      Anlaşıldı, Yorum Güzel.. Sen de katılıyor musun? Thumb up 9 Thumb down 0

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>