Twitter
Facebook

yerel-urun-raftaGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda konusunda önemli bir adım daha atıyor. Bakanlığın kısa süre içinde yaşama geçireceği düzenleme ile küçük ölçekte üretim yapan süt ve et ürünleri üreticileri, ürünlerini mağaza ve marketlere satma hakkı edinecekler..


Sistem uygulamaya girerse Van’da otlu peynir, İzmir’de tulum peyniri, Urfa’da örgü peyniri üreten birisi, ürünlerini o bölgedeki satış yerlerine satabilecek. Bunun için de yazılı olarak başvurması ve taahhütname imzalaması yeterli olacak.

Düzenlemeye göre, et ürünleri, süt ürünleri ve balıkçılıkta ‘sınırlı, marjinal ve yerel tarımsal faaliyet’ adı altında küçük üreticilere de piyasaya çıkma şansı verilecek. Başvuruda bulunanlara işletme kayıt nuraması verecek olan üreticiler, hangi tür hayvansal ürünü piyasaya süreceklerinin bilgisini de iletecek. 50 kilometrelik bir alanda ürettikleri ürünleri diğer perakendecilere satabilme olanağı kazanacak. Et ve et ürünlerinde haftalık olarak satış miktarı 2 bin kilogramı geçemeyecek. Çiğ süt, içme sütü, çiğ krema ve kaymak söz konusu kapsamda satılamayacak. Ama bunun dışında kalan peynir, yoğurt gibi süt ürünleri satılabilecek. Bunda da sınır haftalık 500 kilogram olacak.

Balıkçılık ürünlerinde de haftalık limit 500 kilogram olacak. Ancak uygulamaya ilişkin bazı kaygılar da dile getiriliyor. Bu kaygıların başında ürünlerin dağıtımı sırasında ‘soğuk zincirin’ kırılması geliyor. Bu tür ürünlerin üretim koşullarının da önemli olduğu belirtilirken, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda uygun olmayan sütlerin veya kaçak yollarla kesilmiş etlerin piyasaya sürülebileceği de uyarısında da bulunuluyor.

Hacer Boyacıoğlu’nun Hürriyet gazetesinde yer alan 14 Nisan 2014 tarihli haberinden alıntı yapılmıştır.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir