Twitter
Facebook

Marketten para çekme işini özetlemek gerekirse; önce markete gidip en az 10 TL’lik alışveriş yapıyorsunuz. Sonra kasada ödemenizi banka kartı diye bilinen Visa Electron veya MasterCard Maestro kartıyla yapıyorsunuz. Bu arada kasiyere nakit çekme isteğinizi belirtiyorsunuz. 10 TL’lik alışveriş yaptığınız için 100 TL’ye kadar nakit çekme hakkınız oluyor. Kasiyer alışveriş fişinize çekim yaptığınız tutarı da işleyip size nakitinizi veriyor. Bu işlemi nakit çekme limitiniz dolana kadar, günde 5-10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Tabii tüm bu işlemleri yapabilmek için banka hesabınızda para olması gerekiyor.Visa ve Master Cardın başlattığı POS Para ile banka kartı sahipleri ATM aramadan POStan para çekebilecekler. BKM Genel Müdürü Soner Canko, POStan 10 ile 100 lira arasında nakit çekilebileceğini ifade etti

Kredi kartı uygulamalarıyla dünyanın takip ettiği Türkiye, banka kartı kullanımında yeni bir dönem başlatıyor. Banka kartı ile alışveriş yapan müşteriler arzu ettikleri halde ATM aramadan POStan (satış noktası-Point Of Sale) para çekebilecekler. Müşterilerin alışverişten sonra ATM aramamaları için başlatılan POS Para (Cash Back) uygulaması, test amaçlı olarak İstanbulda 51 markette başladı. Ay sonuna kadar POS Para uygulamasından yararlanan müşterilerden hiç bir ücret alınmayacak.

Banka kartı sahipleri POStan para çekme hizmetini POS Para logosu gördükleri market zincirlerinden alabilecekler. Visa Electron ve Master Card Maestro banka kartı sahibi tüketiciler minimum 10 lira alışveriş yaptıklarında 10 lira ile 100 lira arasında POStan nakit çekebilecekler. Banka müşterileri banka kartı kullanım limitlerine göre nakit çekimi işlemini günde birkaç kez yapabilecekler.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, POS Para uygulamasına ilişkin sorularımızı şöyle yanıtladı:

POS para, POS makinasından nakit çekme işlemidir. POS Para hizmetiyle ATM aramaya gerek kalmadan işyerlerindeki POSlar üzerinden Visanın Electron, Master Card’ın Maestro banka kartları ile alışveriş yapanlara kendi hesaplarından nakit çekme imkanı veriliyor.

Bir markete gittiniz en az 10 liralık bir alışveriş yaptınız. Kasiyere, Bana 10 lira nakit öder misiniz? dediğinizde kasiyer size aynı alışverişi fişi üzerinde şifrenizi kullandırarak güvenli bir şekilde 10 lira para ödeyecek. Burada amaç kredi kartlarında olduğu gibi güvenli bir şekilde kart sahiplerinin yaşamlarını kolaylaştırmak. Şifre ile güvenliği sağlıyoruz, kişinin dışarı çıkıp ATM aramasına gerek kalmadan küçük nakit ihtiyacını karşılıyoruz. Nakit çekimini 10 lira ile 100 lira arasında sınırlıyoruz. 10 lira da 1000 lira da alışveriş yapsanız siz POStan nakit çekimine uygun hale geliyorsunuz. Çekebileceğiniz nakit 10 lira ile 100 lira arasında sizin belirleyeceğiz bir tutar olacak. Alışveriş tutarı ile nakit çekimi arasında bir eşitlik olması gerekmiyor. 50 liralık alış veriş yaparsanız 50 liralık nakit çekersiniz gibi bir kural yok. 10 liralık alışveriş yaptınız 100 lira nakit çekebilirsiniz. 100 liralık alışveriş yaptınız 10 lira da çekebilirsiniz.

BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Türkiyede ne kadar banka kartı var?
Türkiyedeki kredi kartı sayısı 51 milyon 360 bin. Banka kartı sayısı ise 80 milyonu aştı. İkisini dengeli büyüten bir ülkeyiz. Bay Bay Nakit ve POS Para ile banka kartında değiştirmek istediğimiz misyon banka kartının hesaptan çekilen paranın nakit çekilmeden doğrudan alış verişte kullanılmasını teşvik etmek.

POS Para hangi alanda yaygın olacak?
Özellikle petrol ve market sektörü olmak üzere bu alanlarda faaliyet gösteren zincirlerde yaygınlaşacak. Benzin istasyonları ve süpermarketlerde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönem, yıl sonuna kadar özellikle zincir mağazalarda, büyük markalı bezin istasyonlarında yaygın olacak.

Sektördeki ortak POS sayısı nedir?
Şu anda Türkiyede 250 bin ortak POS var. Bu ortak POSlar ortalama dört banka tarafından paylaşılıyor. Hal böyle olunca aslında dört çarpı 250 bin POSla 750 bin POS tasarruf etmiş oluyoruz. Bu gelinen nokta yeterli mi, değil. Ortak POS kullanımına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu sayı her ay artıyor. Şu anda sahada iki POSu yanyana gördüğünüz de bunun sebebi işyerlerinin yedekleme yapmak istemeleridir.

Banka kartıyla alışveriş arttı

Banka kartlarının alışverişteki kullanımı nedir?

2011da banka kartları kullanımı BKMnin Bay Bay Nakit kampanyasıyla birlikte bir önceki yıla göre yüzde 52 artı. Banka kartlarının ATMde kullanımı ise yüzde 16da kaldı. Bu bizim için çok sevindirici bir gelişme. Biz banka kartının sadece ATMden nakit çekmek için değil, alışverişte de kullanılmasını istiyoruz. Tüketici bu mesajı almış görünüyor.

Ülke genelinde yaygınlaşacak

Kaç üye işyerinde olacak?

Türkiyede şu anda 2 milyona yakın POS var. Bunların hepsi teknik olarak bu hizmeti vermeye uygun. Ancak belirtiğim gibi öncelikle süper market ve benzin istasyonlarında POStan nakit çekimi yapılacak. Çünkü benzin istasyonları ve süper marketler Türkiye’de yaygınlar. Bu nedenle İstanbul’da olan bir benzin istasyonunu ve süper market ile anlaştığımız zaman Van’daki istasyonu ve marketiyle de anlaşmış olacağız. Zincirlerin bize böyle bir faydası var. 2012 sonunda Türkiyede ATM kadar yaygın bir penetrasyon yapmamız lazım. Hedefimiz bu. POS sayısı kadar diyemeyiz çünkü POSların bir kısmı aynı markette yana yana veya birbirine çok yakın işlerinde. Bu nedenle 2012’de mümkün olduğu kadar çok market ve benzin istasyonunda hizmet verilsin istiyoruz. Böylece Türkiye geneline yayılacak.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir