Twitter
Facebook

Memorial Sağlık Grubu ve Aydın Örme’nin sahibi Aydın Ailesi, indirimli marketler zinciri A 101’in en büyük hissedarı oldu. Türkiye genelinde 410 mağazası bulunan A 101’in satışı için Hayat Holding’in adı geçiyordu.

Aydın Ailesi, A 101’in yüzde 29.8 hissesini satın aldı. Aydın Ailesi ile birlikte, Singapur merkezli Oligo Investments Holding yüzde 22.8, Asya Katılım Bankası yüzde 21.8, İrfan Hacıosmanoğlu yüzde 4.58, diğer hissedarların ise yüzde 21 oranında ortaklığı bulunuyor.

A 101 marketler zincirini BİM’deki ortaklıktan ayrılan Zapsu Ailesi kurmuştu. Oligo Investments Holding’in sahibi ailenin market zincirinde yüzde 22.8 payı bulunuyor.

A 101’in büyük hissedarı olan Aydın Ailesi aynı zamanda English Home Mağazalar zincirinin sahibi. Aile, Adapark projesi ile gayrimenkul işine de girmişti.

İLK HEDEF 450 MAĞAZA

A 101 Marketler Zinciri’nin yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın, perakende sektörüne ilk adımı English Home mağazaları ile attıklarını belirterek, “A 101 marketler zinciri de bu sektördeki ikinci ve en önemli adımımız. Burada da yılsonu hedefimiz 450 mağazaya ulaşmak” dedi.

A 101 marketler zincirinin tüm hissedarları yeni yapılanmayla birlikte 75 milyon dolarlık sermaye artışı kararı aldı. 60 milyon dolarının bu yıl sonuna kadar ödeneceğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın, “A 101 marketler zinciri, perakende sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri. Daha güçlü bir sermaye yapısına sahip olması ve yatırımlarına hız kesmeden devam edebilmesi için, bu sermaye artış kararını aldık. Grubumuzun güçlü sermaye yapısı ve kurumsal yönetim birikimi A 101’in sağlam adımlarla büyümesine önemli katkıda bulunacaktır. Şu anda ülke çapında toplam 410 mağazamız bulunuyor. Bu rakamı 2012 yılında 1100, 2015 yılında ise 2000 mağazaya çıkartmayı ayrıca yeni pazarlara açılarak daha büyük kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

HAYAT HOLDİNG VAZGEÇTİ

Zapsu Ailesi’nin satışa çıkardığı hiselere aslında önce Türkiye’nin en büyük kimya grubu olan Hayat Holding talip olmuş ve anlaşma sağlanmıştı. Hayat Grubu’nun yaklaşık iki ay önce A.101’in yüzde 30.84’ünü satın aldığı belirtilmişti.

Ancak yönetimle ilgili anlaşmazlıklar nedeniyle Hayat Grubu bu ortaklıktan çekilde ve A 101’in yeni hissedarı Aydın Ailesi oldu.

AZİZ ZAPSU KURDU

Türkiye’nin en büyük indirim marketi zinciri BİM’in kurucusu Aziz Zapsu, 1995’te kurduğu şirketi sattıktan ve arada çeşitli işler kurduktan sonra Mart 2008’de 10 milyon TL sermaye ile A101’i hayata geçirdi.

Önce şirket hisselerinin yüzde 23’ünü sonraları halka arz edilmesi şartıyla Bank Asya’ya satan Zapsu, son olarak Hayat Holding ile anlaşmanın iptal olmasının ardından hisseleri Aydın Ailesi’ne devretti.

BİM modelinden yola çıkan A.101 mağazaları orta ve alt gelir grubundaki müşterilere ulaşmayı planlıyor.

haber_kaynak

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir