Twitter
Facebook

”İntense” denilen bu domatesi diğer domateslerden ayıran özellik, ürünün hiç su bırakmaması..
Normal bir domates sıkılınca yarıya yakına suya dönüşürken, ”intense”nin içindeki doğal su dışarı hiç akmıyor.
Bu domates çok ince dilinlenme imkanı verdiği için salatalar için ideal bir malzeme olurken, sandviç içinde de uzun süre dayanıyor.
Ziraat Mühendisi Cenk Nadir, domatesin kebapçılar tarafından da tercih edildiğini söylüyor. Sulu olan fakat suyunu bırakmayan bu ürün Metro marketlerde satışa sunulmuş.

Metro raflarında 12 ay boyunca yer alacak olan suyunu bırakmayan domatesler, kebaplarda ateşi söndürmüyor, piştiğinde yapısını koruduğu için şişten düşmüyor, kabuğu kolayca soyuluyor. Ayrıca sandviçlerde suyunu bırakmadığından ekmeği ıslatmıyor, hamurlaştırmıyor, taze görü İnsan sağlığı açısından yüzde yüz güvenilir olduğu ifade edilen domateslerle aşçılar, lezzetli kıpkırmızı renge sahip soslar hazırlayabilecek.

Tüketicilere çok farklı ve yenilikçi çözümler sunduklarını anlatan Genel Müdürü Hakan Ergin, şunları kaydetti:

“Suyunu salmayan domates ne demek? Sandviçi yediğimiz zaman, domatesin suyu ekmeğe bulaşır ve hamurlaştırır. Bu domates su salmıyor ve içindeki su oranı aynı. Türkiye’deki tarımsal ürünlerin 3’te 1’i bizim tayinlerimize göre çöpe atılıyor. O yüzden bu tip ürünlerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Domatesler, suyunu bırakmayan yapısı ve lezzetiyle, geleneksel menemen yapımına da çok uygun. Suyunu bırakmayan domates, fırın uygulamalarında ve güveçlerde pişirilebilecek.

Suyunu bırakmayan domatesler, doğanın tüm güzelliklerini bonkörce sunduğu Isparta ve Antalya’nın verimli topraklarında, çevre dostu bitki koruma yöntemleri ve insan sağlığına uygun metotlarla yetiştiriliyor. Kontrollü tarım ürünü uygulamalarıyla yetiştirilen domatesler, uluslararası standartlarda tamamı izlenebilir tarım yöntemiyle boy veriyor.

Klasik domateslerle aynı su oranına sahip olmasına rağmen, suyunu bırakmayan domatesler, özel hücre yapıları nedeniyle kesilme esnasında suyunu bırakmıyor. 3 mm’ye kadar ince dilimler yapılabiliyor.

Suyunu bırakmayan domateslerin öyküsü, İtalyan tarla domatesi ıslahçısı Franco Vecchio’nun küçük meyveli yabani domateslerden bir tanesinin suyunu bırakmayan özelliğe sahip olduğunu fark etmesiyle başlıyor. Yıllar süren çalışmalar sonunda, geleneksel domateslerle küçük meyveli yabani domatesleri melezleyerek suyunu bırakmayan domates (Intense) konseptini ortaya çıkarıyor.

Özellikle kebap ürünleri hazırlayan müşteriler tarafından ilgi gören bu ürün, kullanıcısına sunduğu kullanım kolaylığının yanında farklı lezzeti ve aroması nedeniyle nihai tüketicilerden de oldukça ilgi görüyor.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir