Twitter
Facebook

Hayatı kolaylaştırıcı yenilik getirmek her zaman kazandırıyor. İşte bunun çarpıcı örneklerinden birisiyle karşı karşıyayız.

Güney Kore’deki Tesco Market ( adını Home Plus olarak değiştirdi) Güney Kore’nin mağaza sayısında ve müşteri sayısında E-Mart’ın ardından ikinci büyük marketi. Ve diyor ki ” Nasıl birinci oluruz?”

Bu sorunun cevabı aslında çok kolay; bir sürü mağaza açarsınız ve birinci olursunuz. Ama onlar mağaza sayısını arttırmadan birinci olmayı, yani zor olanı yapmayı seçmişler. Sonra içinde bulundukları ülkeyi masaya yatırmışlar. Ve görmüşler ki Güney Kore, dünyada en çok çalışan insana sahip ülkelerin başında geliyor. Ve bu insanlar bir koşuşturmacanın içindeler. En çok da metro ile seyahati seçiyorlar. Hedef belli olmuş…

Tesco market metro istasyonlarına reklam vermiş. Ama reklam bildiğimiz bir reklam değil, mağaza raflarını reklam alanlarına taşımış ve ürünlerin üzerilerine fiyatla birlikte QR barkodlar yerleştirmiş.

QR Barkodları bazı ürünlerin üzerinde muhtemelen görüyorsunuzdur. Ürünün üzerindeki kare barkodlardan bahsediyoruz. Mobil cihazınıza yükleyeceğiniz bir uygulama ile o barkodu okuttuğunuzda, barkod sizi bir siteye yönlendiriyor.

Neredeyse tüm mağazayı metro istasyonundaki reklam panolarına taşıyorlar. Ve sanal bir mağaza oluşturuyorlar. Bu sayede markete gelemeyenlere, marketi getirmişler.

İnsanlar metro beklerken boş durmuyorlar, cep telefonlarının kameralarına seçtikleri ürünlerin barkodlarını okutup sepetlerine atıyorlar. İş çıkış saatlerine göre belirledikleri bir saat diliminde eve teslim edilmesini istiyorlar.

Bu yenilik sonrası Tesco’nun online satış mağazasının kullanıcı sayısı %76 artmış. Buna karşılık satış cirosu ise %130 artış göstermiş. Ve online market alanında birinciliğe oturmayı başarmışlar.

Buyrun videoyu izleyin, yaratıcı yeniliğin harikasına tanık olun.

İlker AKDOĞAN

 

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir