Twitter
Facebook

MIGROS_JETKASACarrefourSA’da yönetimin kontrolünü alan Sabancı, hızlı büyüme hedefliyor. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, “Migros dahil tüm alım fırsatlarına bakacağız” dedi.

CarrefourSA’nın yüzde 12 hissesini satın almak için hisse devir sözleşmesi imzalayan ve hisse devri sonrası payı yüzde 50,8’e yükselecek olan Sabancı Holding’in Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, sahip oldukları pazar bilgisi ve tecrübesiyle şirketin gelecek dönemdeki büyümesine liderlik edeceklerini söyledi. Süreçle ilgili bilgi vermek ve gelecek hedeflerini değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında konuşan Haluk Dinçer, bu süreçte Migros da dahil olmak üzere tüm satın alma fırsatlarına bakacaklarını söyledi. Dinçer, Migros’u da satın almaları halinde bu durumun rekabet hukukunu nasıl etkileyeceğine yönelik bir soru üzerine, “Öyle bir durumda tüketicinin aleyhine bir durum var mı diye bakılır. Hukukçularımız değerlendireceklerdir. Ama zannetmem” dedi.

Daha yerel yönetim
Sabancı olarak, perakendeyi ana iş kollarından biri ve büyüme alanı olarak belirlediklerini vurgulayan Dinçer, “Haziran sonrasında şirket üst yönetiminin aktif katılımıyla yeni bir stratejik plan oluşturarak çalışmaya başlayacağız. Daha güçlü ve daha yerel yönetime geçmeyi arzu ediyoruz. Buna yeni yönetim kurulu ile karar verilecek” açıklamasında bulundu.

Birleştirme gündeme gelmişti
2008 yılında Koç Grubu tarafından 1.98 milyar TL bedelle Londra merkezli fon şirketi BC Partners’a satılan Migros’un bugünlerde yeniden satış sürecinde olduğu biliniyor. Migros’un talipleri arasında Wal-Mart ve Anadolu Grubu’nun yanı sıra Sabancı Grubu’nun da olduğu söyleniyordu. Sabancı, Migros’a 2008 yılında da talip olmuştu. Bir süre önce Financial Times’a konuşan Carrefour CEO’su Georges Plassat, Türkiye operasyonlarının BC Partners’ın sahip olduğu Migros ile birleştirilmesi seçeneğini gündeme getirmişti.

Kaynak: Eylem Türk / Milliyet

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir