Twitter
Facebook

Milli perakende değerlerimizi kaybediyoruz. Carrefour’un Gima’yı bitirmesiyle başlayan furyaya, Tesco’da Kipa bitirerek katıldı. Aynı şey Migros için de geçerli olacaktır. Yarın WalMart gelip Kiler’i hafızalardan silerse şaşırmayacağım. Bu piyasada küçük balığın büyük balığı yemesine alıştık. Ama her ne hikmetse küçük olan balık hep Türk firmaları oluyor. Türk firmalarının “iyi para be, hemen satayım” mantığından kurtulup “sen satıyorsan ben alayım” diyeceği günleri görür müyüz bilmem..

Kipa Öldü, Yaşasın Tesco!

İlker AKDOĞAN


Türkiye’ye 19 yıl önce İzmirli Kipa’yı satın alarak giren İngiliz perakende devi Tesco, tabeladan Kipa’yı siliyor

Türkiye’ ye İzmir’de yerleşik Kipa’yı satın alarak giren İngiliz perakende devi Tesco, bölge halkının güvenini kazandıktan sonra yoluna Kipa ismi olmadan devam etme kararı aldı. Firmanın şimdiden yavaş yavaş tedarikçilerine de deklare ettiği operasyon çerçevesinde 2012’nin ilk yarısında bütün marketlerin isimleri Tesco olarak değiştirilecek.

ARDAŞ MARKETLERİ ALDI

Tesco Kipa’nın 2011 faaliyet raporuna göre Türkiye çapında 52 hipermarket ve alışveriş merkezi, 69 ekspres market, 14 süpermarket ve 3 akaryakıt istasyonuyla toplam 341 bin 830 metrekare satış alanı mevcut. En son Silivri’deki 21 adet Ardaş marketi satın alan firmanın market sayısı da bu satın almayla birlikte arttı. Bu arada marka 7 marketini de ‘extra’ ismiyle ayırıp yurtdışı formata sokuyor. Daha büyük metrekarelerde, daha fazla ürün çeşidiyle faaliyet gösterecek firma, İzmirli firma algısından kurtulup Türkiye’de yayılmasını sürdürmeyi hedefliyor. Firma geçen yıl 1.5 milyon liralık satış geliri elde etti.

ENERJİYE DE GİRDİ

Faaliyet konuları arasına elektrik üretiminin eklenmesini sağlamak amacıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan otoprodüktör lisansı alan Tesco, 2009’da elektrik üretimine başladı. Firmanın bütün işlerinde uluslararası stratejisi gereği Tesco adını kullanması gerekiyor. Şirket 8 bin 790 kişiyi istihdam ediyor.

100 ORTAKLI KURULDU

1992 yılının ağustos ayında kurulan Kipa, 100 ortaklı bir girişim olarak faaliyete başladı. İlk hipermarketini 1994’te İzmir’in Bornova ilçesinde hizmete açtı. 2003’te İngiliz perakendeci Tesco ile evlendi. İlk ekspres mağazasını 2006’da İzmir’de açan firma daha sonra yayılma politikasına geçti. İstanbul’da 3 süpermarket ve 5 hipermarket açan markanın hedefi tüm Türkiye’de yaygın hale gelmek.

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir