Twitter
Facebook

Tesco Kipa’yla çıkan söylentilerin yalanlanmasından sonra beklenen oldu. Perakende sektöründe faaliyet gösteren yerli zincirlerden Makro Market, sektörün bir başka yerli oyuncusu Uyum Gıda’nın hisselerinin yüzde 47,32’sini satın aldı.

Makro Market açıklamasına göre, Makro Market ve Uyum Gıda UYUM , gerçekleşen stratejik ortaklıkla önce Türkiye perakende sektöründe güçlü bir yerli girişim olmayı, bu sinerjiyle Türkiye dışına da çıkarak bölgesel bir perakende markası haline gelmeyi hedefliyor.

Ankara merkezli Makro Market 14 ilde (Ankara, Amasya, Antalya, Bolu, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Karaman, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun,Yozgat), 163 bin 770 metrekare satış alanına sahip 168 mağazası ile hizmet veriyor.

İstanbul merkezli Uyum Gıda ise halen üç ilde (İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli) 40 bin 535 metrekare satış alanına sahip 55 mağazasında hizmet sunuyor.

İLK İŞBİRLİĞİ DEĞİL 

Makro Market ile Uyum Gıda’nın işbirliği girişimi aslında ilk değil.

İki şirket daha önce de 2007 yılında Makro Uyum Mağazacılık A.Ş.’yi kurarak işbirliği yoluna gitmişti. Ancak bu girişim, hedefler ve yönetim biçimi konularında ortak bir zeminde buluşulamadığından, herhangi bir ticari faaliyet gösterilmeden sonlandırılmıştı.

Görüşmelerden beş yıl sonra Makro Market faaliyet alanını Türkiye’nin 14 iline yayıp 168 mağazaya ulaşırken, Uyum Gıda da hisselerinin yüzde 30’unu halka arz ederek, o tarih itibariyle İMKB’de işlem gören beşinci perakendeci oldu.

HİSSELERİ TABAN YAPTI

Uyum Gıda hisseleri, Makro Market’e hisse devri üzerinde sözleşmelerin imzalandığı haberi sonrası yüzde 9 civarı kayıpla taban seviyesine kadar geriledi.

Hisseler saat 1000 itibariyle yüzde 9.03 düşüşle 2.52 liradan işlem görüyordu.

Makro Market, Uyum Gıda’nın yüzde 47.32’sine denk gelen paylarını 81.8 milyon liraya satın aldı.

Uyum Gıda’dan dün akşam KAP’a yapılan açıklamada şirketi temsil eden 4.54 milyon adet A grubu ve 23.86 milyon adet halka açık olmayan B grubu hissenin 2.88 TL birim fiyat ile Makro Market’e devri için taraflar arasında gerekli sözleşmelerin imzalandığı duyuruldu.

Kaynak

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir