Twitter
Facebook

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2012 yılı Eylül – Ekim döneminde 304 mağazalık artış yaşandı.
Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız iki aylık dönemindeki performanslarını değerlendiriyoruz ve bu kriterimiz her sayı için geçerli.
Aşağıdaki tablodan 135 zincirin “Eylül – Ekim 2012” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz.

“Market” kelimesini, “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve satış kalemleri içerisinde gıda olmayan; “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Listeyi isteğinize göre sıralamak için başlıklara tıklamanız yeterlidir.

Ayrıca tablonun sağ üst köşesindeki arama kutucuğuna arama yapmak istediğiniz kelimenin birkaç harfini girmeniz de yeterli olacaktır. Mesela “dis” yazmak tüm discount marketleri bir arada görmek için kafidir.

SIRAZiNCiR MARKET1 KASIM 2012 MAĞAZA SAYISI1 EYLUL2012 MAĞAZA SAYISI2012 YILI KASIM - EYLÜL MAĞAZA SAYISI FARKI1 KASIM 2011 MAĞAZA SAYISI2012 - 2011 KASIM MAĞAZA SAYISI FARKI
Toplam13.12712.82330411.4491.678
1BiM (Ulusal - Discount)3.6023.534683.263339
2A101 (Ulusal - Discount)1.5911.516751.210381
3Sok (Ulusal - Discount)1.2161.21601.238-22
4DiaSa (Ulusal - Discount)1.2031.176271.072131
5Migros (Ulusal)61760413504113
6Hakmar Ekspres (istanbul - Discount)250246421238
7Tansas (Ulusal)218210817444
8Kiler (Ulusal)201198319110
9CarrefourSa Express (Ulusal)18618601779
10Makro (Ulusal)167166115215
11Bizim Toptan Satis (Ulusal)130128211614
12Kipa Express (Ulusal)11911728237
13Onurex (istanbul - Discount)11411409123
14Pehlivanoglu (Ulusal)114112210311
15Geiipa (Antalya)999728811
16Marketim (Ulusal)98980980
17Adesem (Ulusal)97970898
18Mopas (istanbul)83830785
19Piyu (içel - Discount)75750696
20Meshur Peynirci (Ankara)75750714
21Happy Center/ Gross (istanbul)757235916
22Cagdas (Ankara)73721676
23KiM (istanbul)696545811
24Altunbilekler (Ankara)65650569
25Saypa (Bursa)636305013
26Yunus (Ankara)615924516
27Tesco Kipa (Ulusal)605915010
28Uvek (içel - Discount)585444315
29Adese (Ulusal)57561489
30Uyum (istanbul)555414312
31Onur (istanbul)53530449
32Pekdemir (Denizli)515013714
33Rammar (istanbul)51492429
34Efor (istanbul)4917321534
35ismar (Ulusal)494723811
36Hadim (Ulusal)464513610
37Basgimpa (Ankara)45441414
38Akyurt (Ankara)43421376
39Misas (Elazig)41410383
40Soykan (Ankara)41410410
41Peynirci Baba (Kocaeli)40400355
42Antalya Birebir (Antalya)38380317
43Begendik (Ankara)37352307
44Marka AVM (Sivas)34340313
45Cagri (istanbul)34304259
46Kibaroglu (izmir)31310265
47Oncu (Sivas)31310274
48Ozhan (Bursa)31301256
49Grup Hatipoglu (istanbul)30300282
50Sincap (Konya)29290245
51Tahtakale Spot (Antalya)29272218
52CarrefourSa (Ulusal)28280271
53Kiler Kilpa (Trabzon)28280244
54Esenlik (Malatya)28280253
55Fiskomar (Giresun)2728-1225
56Halciler (Ankara)26251242
57Onur Hipermarketleri (istanbul)26215197
58Milli Pazar (Bursa)25250232
59Burda (istanbul)25250214
60Ozturk (Ankara)25250232
61Metro Toptanci Market (Ulusal)25241205
62Furpa (Bursa)25232169
63Tema (Erzurum)24240240
64Celikler (Ankara)24240213
65CetinkayaAVM (Mersin)24240222
66Reyon (istanbul)24240222
67Seyhan lar (Bursa)23230230
68Egesok (Usak)23221185
69Halk (Aydin)22220193
70Cagri Semt (istanbul - Discount)22211022
71Yeny World (istanbul discount)22184022
72Ozkuruslar (istanbul)21210174
73Biçen (istanbul)20200191
74Baris Gross (izmir)20200191
75Cergibozanlar (Gaziantep)20200164
76Gri Ucuz Satis (istanbul)20200182
77Mepas (Antalya)20191182
78Hakmar (istanbul)20191173
79Sultan (Kutahya)20191173
80Bildirici (Ankara)19190181
81Grup Gokkusagi (istanbul)19190163
82Groseri (Adana)18180171
83Ozdilek (Bursa)18180171
84Oli Center (Gaziantep)18180162
85Irmaklar (istanbul)18180153
86Gun (Denizli)18180162
87Buyuk Pastirmaci (Kirsehir)18144117
88Oruç (istanbul)17170170
89Gurmar (izmir)17161143
90Hat-Mar (Hatay)16160160
91Ogutler (Ankara)16160142
92Tespo (izmir)16160133
93Erdemler (Ankara)16151133
94Gumus AVM (içel)1519-423-8
95Akugur (Bursa)15150132
96Show (istanbul)15150123
97Emin (istanbul)15150114
98Ravza (Bursa)15141132
99Sogutlu (Mugla)1416-215-1
100Senmar (Mersin)14140113
101Jestpa (Aksaray)14140122
102Metropol (Corum)14131113
103Snowy (istanbul)14131104
104Neseli (Eskisehir)13130130
105Akranlar (Malatya)13121112
106Aymar (Trabzon)1312194
107Mevlana (istanbul)13112112
108Gokkusagi (istanbul)1216-415-3
109Real (Ulusal)12120120
110Namli (istanbul)12120120
111Akyuz (Samsun)12120102
112Akguller (Duzce)12120102
113Sehzade (Kayseri)1212093
114My Market (Adana)1212084
115Sanmar (Sanliurfa)12111111
116Carmar (Diyarbakir)12111102
117Karadeniz ismar (Trabzon)11110110
118Uysal Market (Canakkale)1111083
119Lider Gedikler (içel)1110192
120Okyanus Plaza (Nigde)1111083
121Sariyer Market (istanbul)1111092
122Ekoroma (Adana)1111092
123isra (Bursa)11101101
124Kule AVM (Aksaray)1011-191
125Carsi Market (Malatya)10100100
126Seyhanlar (istanbul)1010091
127Gulenler (Kirikkale)1010082
128Ugur AVM (Bursa)1010073
129Karabiyik (izmir)1010082
130’ortakal (Kayseri)1010082
131Ornek Hipermarket (istanbul)1010091
132Gimsa (Ankara)109191
133Sembol Center (Gaziantep)108273
134Anberra AVM (Usak)106455
135Yeni Kandemirler (Kirikkale)109182

Okuyucularımız için önemli notlar:

  • Efor Market’in Ardaş mağazalarını satın alması,Kasım ayının ilk bölümünde kesinleşmiştir. Veri topladığımız dönemden kısa süre sonra gerçekleşen bu gelişmeyi, tarafların da kesin olarak doğrulaması nedeniyle okuyucularımıza daha güncel bilgi verebilmek adına önümüzdeki araştırmayı beklemeden bu listeye almaya karar verdik. Bunun sonucu Ardaş listemizden çıkarılmış, ilgili fark Efor hanesine eklenmiştir.
  • Şubelerinin önemli bir bölümü kapanan ve bilgi alamadığımız Dimdown listemizden çıkarılmıştır.
  • Aydın Halk Market’in mağazaları Pekdemir’e satılmıştır. Ancak Ortakalan’ın bu araştırmanın rakamlarını netleştirmek zorunda olduğu son dakikaya kadar tabela değişiminin olup olmayacağı konusunda Pekdemir henüz karar verememiştir. Bu yüzden bu listede Halk Market kendi ismiyle yer almıştır. Tabela değişimi olduğu takdirde önümüzdeki dönem araştırmasında ilgili rakamlar yansıtılacaktır.
  • Bildiğiniz gibi Uyum’un Tesco Kipa ile mağazalarının satışı için görüşmelere başladığı duyuruldu. Bu konuyla ilgili kesinleşen bir sonuç olmadığı için listemizde bununla ilgili bir değişiklik olmadığını hatırlatırız.
  • Şubelerini 10 ve üzerine çıkardığı bilgisini aldığımız Gimsa, Sembol Center, Anberra AVM ve Yeni Kandemirler listemize dahil olan yeni firmalardır.

Değerlendirmeler
1 Eylül 2012 – 1 Kasım 2012 aralığında 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 135 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

  • Eylül – Ekim 2012 döneminde listedeki 135 firmanın toplam mağaza sayısı 13127’ye ulaştı.
  • İki aylık süre içinde 304 adet yeni açılış gerçekleştiğini görüyoruz.
  • Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise listemizdeki 135 firmanın bir yıl içinde açtığı yeni mağaza sayısının 1678 olduğunu görmekteyiz.

Listemizin ilk 4 sırasında bulunan discountların büyümedeki payına ayrı mercek tutan tablo aşağıdadır..

 TABLO-2

Tabloyu incelediğimizde mağaza sayısı açısından lider ilk dört markanın hepsinin discount formatında hizmet veriyor olduğunu görüyoruz.
Bu firmalardan A101 75 açılışla büyüme oranında başı çekiyor. Onu 68 açılışla BİM takip ediyor. DiaSa 27 açılışla büyümesini sürdürürüyor. Şok’ta ise yeni mağaza açmakla ilgili hareketsizlik devam ediyor. Muhtemelen 2012 yılının son aylarıyla birlikte DiaSa fiziki büyümede Şok’un önüne geçecek ve Türkiye’nin en çok mağaza sayısına sahip 3’üncü zinciri olacak.

TABLO-3

Bu tablomuzda 2012 Eylül – Ekim aylarını kapsayan zaman diliminde birden fazla açılış gerçekleştiren firmaları ele alıyoruz. Listede yer alan 28 firma, toplam 286 yeni açılış gerçekleştirdi.
Üst sıraların en dikkat çeken markası Ardaş’tan 32 market satın alan Efor Market oldu. Kasım ayının ilk döneminde kesinleşen satınalmayı zaman aşımına uğramadan bu dönemde listemize yansıttık. En çok mağaza farkı yaratan firmalarda listenin ilk 5’indeki diğer markalar ise DiaSa ve Migros oldu.
İstanbul’daki iki Onur’dan merkezi Beylikdüzü’nde olan ve camiada Beylikdüzü Onur diye de anılan Onur Hipermarket bu dönemde dikkat çeken bir yatırım gerçekleştirdi. Marmara Bölgesi’nde KİM’in Orta Anadolu’da Büyük Pastırmacı’nın 4 mağaza açarak öne çıktığı bu dönemin metrekare büyümesi bazında en dominant markası ise Çağrı Hipermarket oldu. Çağrı Hipermarket toplam satış alanı 5 bin metrekareyi geçen 4 büyük mağaza açtı.

TABLO-4

Bu tablomuzda 1 Kasım 2011 ile 1 Kasım 2012 arasında yani 1 yıllık zaman zarfında en çok mağaza artışı gerçekleştiren ilk 10 firmayı görebilirsiniz. Listede yer alan 10 firma, ana tablodaki yıllık 1678 mağazalık farkın 1162’sini gerçekleştirmiş durumda.
Yıllık büyümede discountlar ilk üç sırada yerlerini koruyor. Migros 113 mağazalık büyümesiyle süpermarket zincirleri arasında başı çekiyor. Tansaş’ın mini ve midi formatına ağırlık verip Ege Bölgesi’ne yoğunlaşmasının ardından 1 yılda 44 mağaza açtığını görüyoruz. Hakmar Ekspres ve Kipa Express birbirine çok yakın rakamlarda listede yer alıyor. Yıllık büyümede en çok fark yaratanlar listesinin diğer markası çok önemli bir satınalma gerçekleştiren Efor Market… İstanbul merkezli iki yerli discount Onurex ve Çağrı Semt bir yıl içinde en çok mağaza açan 10 firma listesine giren diğer markalar oldu.
Bu tabloyla ilgili not: Listeyi kesinleştirdiğimiz dönemde Pekdemir’in Halk Market satın almasıyla ilgili karar ayrı markanın korunacağı ve Halk Market’in – örneğin Migros – Tansaş gibi – grup içinde diğer bir marka olarak kalacağı şeklindeydi. Bu yüzden satın alma rakamı Pekdemir markasının hanesine yansıtılmadı. Halk Market markasının tamamen Pekdemir’e dönüşmesi halinde yıllık büyümede oluşan önemli fark, önümüzdeki dönemde bu tabloda yer alacaktır*.

 

 

 

Kaynak

 

 

 

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Zincir Marketlerin Eylül – Ekim 2012 Mağaza Sayısı Analizi için 4 cevap

    • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
      class="comment even thread-even depth-1" id="li-comment-1243">

      Hello,
      I am writing in English because my Turkish is not so good. I am interested in exporting/introducing Swedish chocolate to the Turkish market. I am wondering if anybody could help me get in touch with the “right people” within the supermarkets in Turkey? What do I need to do and who do I need to contact? I will greatly appreciate for the help.Thank you.

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

      • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

        Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

        Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

        Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
        class="comment byuser comment-author-koleman bypostauthor odd alt depth-2" id="li-comment-1244">

        Hello,
        Maybe someone saw your comment can reach you. Waiting for that to happen you can contact purchasing departments.
        According to me; Migros, Tesco and Carrefour stores can be interested with this product group. You must contact purchasing departments.
        Contact information can be found from the link below.
        http://www.marketciyim.com/perakende-katalogu
        Best regards ..

        Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

    • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
      class="comment even thread-odd thread-alt depth-1" id="li-comment-1147">

      a101 3 ay onceki reklamında 1675 magaza diyor burda 1591 hala çelikler marketin şube sayısıda yanlış

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

      • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

        Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

        Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

        Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
        class="comment byuser comment-author-koleman bypostauthor odd alt depth-2" id="li-comment-1148">

        Merhaba Metin Bey;
        şimdiye kadar rakamların yanlış olduğu konusunda bir uyarı almamıştım. Söz konusu mağaza sayılarının 1 Kasım 2012 tarihli olduğunu ve açılışlar kadar kapanışların da olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
        Yine de yanlışlık varsa düzeltirim.
        Saygılarımla..

        Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir