Twitter
Facebook

Aşağıdaki tablodan şube sayısı en az 10 ve üzerinde bulunan 129 zincirin “Mart – Nisan 2012” dönemindeki açılış performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz.

“Market” kelimesini, “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve satış kalemleri içerisinde gıda olmayan; “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Listeyi isteğinize göre sıralamak için başlıklara tıklamanız yeterlidir.

Ayrıca tablonun sağ üst köşesindeki arama kutucuğuna arama yapmak istediğiniz kelimenin birkaç harfini girmeniz de yeterli olacaktır. Mesela “dis” yazmak tüm discount marketleri bir arada görmek için kafidir.

SIRAZiNCiR MARKET ADI1 MAYIS 2012 MAĞAZA SAYISI1 MART 2012 MAĞAZA SAYISI2012 YILI MART - NİSAN MAĞAZA SAYISI FARKI1 MAYIS 2011 MAĞAZA SAYISI2012 - 2011 MAYIS MAĞAZA SAYISI FARKI
TOPLAM12.30312.09820510.9251.378
1BiM (Ulusal - Discount)3.3933.335583.166227
2A101 (Ulusal - Discount)1.3841.340441.033351
3Sok (Ulusal - Discount)1.2521.256-41.2502
4DiaSa (Ulusal - Discount)1.1451.12619970175
5Migros (Ulusal)549540948267
6Hakmar Ekspres (istanbul - Discount)238236218652
7CarrefourSa Express (Ulusal)216216020412
8Kiler (Ulusal)194193118410
9Tansas (Ulusal)190184617119
10Makro (Ulusal)159156314712
11Bizim Toptan Satis (Ulusal)123119411112
12Onurex (istanbul - Discount)11010468228
13Pehlivanoglu (Ulusal)10610511033
14Kipa Express (Ulusal)10685217531
15Marketim (Ulusal)98980971
16Adesem (Ulusal)97961925
17Genpa (Antalya)93912885
18Mopas (istanbul)83821785
19Piyu (içel - Discount)75750696
20Meshur Peynirci (Ankara)73730667
21Çagdas (Ankara)70700646
22Happy Çenter / Gross (istanbul)63621558
23Altunbilekler (Ankara)61601547
24KiM (istanbul)60591555
25Dim Down (istanbul - Discount)56551515
26Saypa (Bursa)56542488
27Tesco Kipa (Ulusal)54540495
28Uvek (içel - Discount)545044311
29Adese (Ulusal)53503458
30Onur (istanbul)525024012
31Yunus (Ankara)514744011
32Uyum (istanbul)504733911
33Rammar (istanbul)46460424
34Basqimpa (Ankara)444223410
35Pekdemir (Denizli)42420375
36Misas (Elazig)42420384
37Akyurt (Ankara)42411375
38Soykan (Ankara)41410410
39Hadim (Bursa)414012912
40ismar (Ulusal)37343316
41Peynirci Baba (Kocaeli)35350305
42Begendik (Ankara)33330294
43Antalya Birebir (Antalya)33321285
44Marka AVM (Sivas)32311302
45Kibaroglu (izmir)31301247
46Grup Hatipoglu (istanbul)29290272
47Oncu (Sivas)29290254
48CarrefourSa (Ulusal)28280280
49Kiler Kilpa (Trabzon)27270234
50Çagri (istanbul)27270252
51Sincap (Konya)27252234
52Ozhan (Bursa)26260233
53Esenlik (Malatya)26251233
54Milli Pazar (Bursa)25250232
55Halciler (Ankara)25250241
56Burda (istanbul)25250214
57Tema (Erzurum)2425-125-1
58Çelikler (Ankara)24240213
59Cetinkaya AVM (Mersin)24240222
60Metro Toptanci Market (Ulusal)24240186
61Reyon (istanbul)24240213
62Ozturk (Ankara)24231213
63Gumus AVM (içel)23230203
64Seyhanlar Bursa (Bursa)23230230
65Tahtakale Spot (Antalya)23230203
66Fiskomar (Giresun)23230185
67Onur Hipermarketleri (istanbul)21210174
68Egesok (Usak)21210174
69Biçen (istanbul)20200164
70Halk (Aydin)20200182
71Baris Gross (izmir)19190190
72Mepas (Antalya)19190172
73Ozkuruslar (istanbul)19190163
74Hakmar (istanbul)19181172
75Groseri (Adana)18180171
76Bildirici (Ankara)18180162
77Ozdilek (Bursa)18180171
78Çergibozanlar (Gaziantep)18180153
79Grup Gokkusagi (istanbul)18180153
80Oli Center (Gaziantep)18171162
81Furpa (Bursa)18171117
82Irmaklar (istanbul)18171135
83Sultan (Kutahya)18162144
84Ardas (istanbul)1738-2132-15
85Gun (Denizli)17170161
86Oruç (istanbul)17170170
87Efor (istanbul)17170143
88Gri Ucuz Satis (istanbul)17170152
89Yeny World (istanbul discount)17134017
90Gurmar (izmir)16160142
91Hat-Mar (Hatay)16160160
92Sogutlu (Mugla)16160124
93Gokkusagi (istanbul)15150150
94Ogutler (Ankara)15150141
95Akugur (Bursa)15150132
96Show (istanbul)15150105
97Erdemler (Ankara)15132105
98Tespo (izmir)14140131
99Senmar (Mersin)14140104
100Real (Ulusal)13130130
101Neseli (Eskisehir)13130130
102Metropol (Çorum)13130103
103Ardas Ekspres (istanbul)13130103
104Jestpa (Aksaray)13130112
105Buyuk Pastirmaci (Kirsehir)13130103
106Namli (istanbul)12120120
107Snovvy (istanbul)12120120
108Ravza (Bursa)1212093
109Emin (istanbul)12111102
110Mevlana (istanbul)11110110
111Akranlar (Malatya)11110110
112Karadeniz ismar (Trabzon)11110110
113Sanmar (Sanliurfa)11110110
114Sehzade (Kayseri)1111092
115Akyuz (Samsun)1111092
116Uysal Market (Çanakkale)1111083
117Aymar (Trabzon)1111092
118Akcjuller (Duzce)1110183
119Okyanus Plaza (Nigde)1110183
120My Market (Adana)119283
121Çarsi Market (Malatya)10100100
122uçler (istanbul)1010091
123isra (Bursa)10100100
124Seyhanlar (istanbul)1010091
125Sariyer Market (istanbul)1010082
126Çarmar (Diyarbakir)1010091
127Ekoroma (Adana)1010082
128Kule AVM (Aksaray)1010082
129Begenal Market (Mersin)1010082

Okuyucularımız için önemli notlar: Adana My Market 9 şubeden 11 şubeye ulaşarak listemize yeni eklenen firma oldu.

Kipa’nın Ardaş’tan satın aldığı 21 mağazanın kesinleşmesi 2011 Aralık ayında olmasına karşın mağazaların tabela değişimleri geç gerçekleştiğinden dolayı bu dönemde yansıtıldı. İlgili fark bu dönemde Kipa Express hanesine işlendi. Bu 21 mağazanın içinde express formatı dışında açılan mağaza olduğuna dair net bilgi edindiğimizde önümüzdeki dönem araştırmasında gerekli düzeltmeleri gerçekleştirip okuyucularımıza ileteceğiz. Bu mağazalar dışında Kipa’nın hiper formatında açtığı diğer mağazalar ise Kipa satırına eklendi.

Değerlendirmeler

1 Mart 2012 – 1 Mayıs 2012 aralığında 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 129 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Mart-Nisan 2012 döneminde listedeki 129 firmanın toplam mağaza sayısı 12303’e ulaştı.

İki aylık süre içinde yani 2012 yılı Mart ve Nisan aylarını kapsayan zaman diliminde 205 adet yeni açılış gerçekleştiğini görüyoruz.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 1 Mayıs 2011 ile 1 Mayıs 2012 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise listemizdeki 129 firmanın bir yıl içinde açtığı yeni mağaza sayısının 1378 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son iki aylık performans tablosunu incelediğimizde dikkati çeken ilk nokta; ilk 4 zincirin, gerçekleşen mağaza artışının önemli bölümünü sağladıkları oluyor.

İLK 4 ZİNCİRİN BÜYÜMEDEKİ PAYI

Tabloyu incelediğimizde mağaza sayısı açısından lider ilk dört markanın hepsinin discount formatında hizmet veriyor olduğunu görüyoruz.

Bu firmalardan BİM 58 açılışla büyüme oranında başı çekiyor. Onu 44 açılışla A101 takip ediyor.

DiaSa 19 açılışla büyümesini sürdürürken Şok cephesinde mevcut mağazaların yeni konsepte uydurulması devam ettiği için durgunluk sürüyor.

tablo-3

Bu tablomuzda 2012 Ocak ve Şubat aylarını kapsayan zaman diliminde birden fazla açılış gerçekleştiren firmaları ele alıyoruz. Listede yer alan 24 firma, toplam 209 yeni açılış gerçekleştirdi. Ana tablodaki toplam yeni mağaza rakamı olan 205’in tamamına yakınını bu firmalar açmış gözüküyor. Ancak ana tabloda yansıyan farkın içinde kapatılan verimsiz mağazaların veya devredilenlerin eksi bakiye ile yer aldığını hatırlatırız. Kapatılan mağazalar iki aylık toplam farkın 205 olmasını sağlıyor. Bu dönemde yeni açılan mağaza sayısı 231 olarak gerçekleşiyor.

Listenin üst sıralarındaki ulusal discountları önceki tabloda ayrı ele almıştık. Bu tabloyu incelediğimizde üst sıralarda satın alma yaparak büyüyen Kipa Express ile Migros ve Tansaş’ın yer aldığını görüyoruz.

Özen Şirketler Grubu, Onurex ve Onur markaları ile büyümeye devam ediyor. 4’er mağaza açan Yunus ve Bizim Toptan Satış ile birlikte dikkat çekici diğer bir marka Yeny World. Bu senenin başında kurulan İstanbul merkezli yerel discount zinciri açılışlara devam ediyor.

Halka arz olmuş iki güçlü yerli zincir Adese ve Uyum da bu dönemi 3’er yeni mağaza açarak değerlendirdi. Adese’nin yeni mağazaları içinde satınalma işlemi daha önce yapılan ancak resmi açılışları bu zaman diliminde gerçekleşen İstanbul mağazaları bulunuyor.

tablo-4

Bu tablomuzda 1 Mayıs 2011 ile 1 Mayıs 2012 arasında yani 1 yıllık zaman zarfında en çok mağaza artışı gerçekleştiren ilk 10 firmayı görebilirsiniz. Listede yer alan 10 firma, ana tablodaki yıllık 1378 mağazalık farkın 979’unu gerçekleştirmiş durumda. Listedeki 10 firma genel tablodaki yıllık açılış rakamının yaklaşık yüzde 71’ini karşılamış durumda. Bu listeye yeni giren firma olarak Yeny World’ü görüyoruz. Şube sayısının tamamı 17 olmasına karşın firma bu yılın başında kurulduğu için yıllık büyümede üst sıralarda yer alıyor.

 

Kaynak

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir