Twitter
Facebook

Market Sayısı AnalizleriTürkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2014 yılı Şubat döneminde 112 mağazalık artış yaşandı.
Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız aydaki büyüme performanslarını değerlendiriyoruz.
Aşağıdaki tablodan 145 zincirin “Şubat 2014” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Listeyi isteğinize göre sıralamak için başlıklara tıklamanız yeterlidir.

Ayrıca tablonun sağ üst köşesindeki arama kutucuğuna arama yapmak istediğiniz kelimenin birkaç harfini girmeniz de yeterli olacaktır. Mesela “dis” yazmak tüm discount marketleri bir arada görmek için kafidir.

SIRAZINCIR MARKET28 SUBAT 2014 MAĞAZA SAYISI1 SUBAT 2014 MAĞAZA SAYISI1-28 SUBAT 2014 MAĞAZA SAYISI FARKI28 SUBAT 20013 MAĞAZA SAYISI2013-2014 SUBAT MAĞAZA SAYISI FARKI
TOPLAM1705716945112149942063
1BIM (Ulusal - Discount)40884042463714374
2A101 (Ulusal-Discount)24222387351895527
3Sok (Ulusal-Discount)2100210001222878
4Ucz (Istanbul - Discount)135013473875475
5Ekomini (Ulusal - Discount)8658605550315
6Migros (Ulusal)7517483630121
7DiaSA (Ulusal-Discount)30630601220-914
8Hakmar Ekspres (Istanbul-Discount)273273025419
9CarrefourSA Express (Ulusal)22021822137
10Kiler (Ulusal)21021002037
11Tansas (Ulusal)1991990221-22
12Makro (Ulusal)17017001655
13Bizim Toptan Satis Magazalari (Ulusal)151150113615
14Kipa Express (Ulusal)13613601315
15Pehlivanoglu Marketleri (Ulusal)11711701161
16Mopas (Istanbul)999908415
17Adesem (Ulusal)98980971
18Happy Çenter (Istanbul)969607620
19Genpa (Antalya)87870100-13
20Meshur Peynirci (Ankara)83830758
21Pekdemir (Denizli)838305132
22Çagdas Marketler Zinciri (Ankara)80800746
23KIM (Istanbul)76760724
24Piyu Indirim Marketleri (Içel-Discount)75750750
25Ismar (Ulusal)717104526
26Altunbilekler (Ankara)70700700
27Yunus Marketler Zinciri (Ankara)64631631
28Kipa (Ulusal)62611566
29Uyum (Istanbul)62620620
30Onur Market (Istanbul)59590554
31Saypa (Bursa)5858063-5
32Çagri Semt (Istanbul - Discount)575432928
33Basgimpa Supermarket (Ankara)52520466
34Peynirci Baba (Kocaeli)515014011
35Rammar (Istanbul)5050051-1
36Hadim AVM (Ulusal)47470461
37Misas (Elazig)47470470
38Adese (Ulusal)4646053-7
39Akyurt (Ankara)45450441
40Antalya Birebir Market (Antalya)45450441
41Begendik (Ankara)43430403
42Soykan (Ankara)42420402
43Çagri Hipermarket (Istanbul)39390363
44Marka AVM (Sivas)38380344
45Efor (Istanbul)3636048-12
46Tahtakale Spot (Antalya)36360315
47Ozhan Marketler Zinciri (Bursa)34340313
48Fiskomar (Giresun)33330276
49Esenlik Market (Malatya)32320284
50Kibaroglu Group (Izmir)32320311
51Grup Hatipoglu (Istanbul)31310301
52Oncu Supermarket (Sivas)3131032-1
53Sincap AVM (Konya)31310292
54Egesok AVM (Usak)30300264
55Furpa AVM (Bursa)29290236
56Kiler Kilpa Gida (Trabzon)29290281
57Carrefoursa (Ulusal)28280280
58Çetinkaya AVM (Içel)28280271
59Milli Pazar (Bursa)28280262
60Onur Hipermarketleri (Istanbul)28262262
61Metro Toptanci Market (Ulusal)27270270
62Uvek (Içel-Discount)2626058-32
63Macrocenter (Ulusal)25232178
64Sammar (Samsun)2525032-7
65Tema (Erzurum)25250241
66Buyuk Pastirmaci (Kirsehir)24222186
67Grup Gokkusagi (Istanbul)24240195
68Ozturk (Ankara)24240240
69Cergibozanlar (Gaziantep)23230221
70Gri Ucuz Satis (Istanbul)23230212
71Oli Çenter (Gaziantep)23212185
72Ozkuruslar (Istanbul)23221212
73Seyhanlar Bursa (Bursa)23230230
74Sehzade Market (Kayseri)232301211
75Birlik Toptan Satis (Istanbul)22220139
76Sultan (Kutahya)22220211
77Baris Gross (Izmir)21210201
78Dort Ses (Istanbul)21210210
79Gurmar (Izmir)21210192
80Jestpa (Aksaray)21210165
81Biçen (Istanbul)20200200
82Bildirici Supermarket (Ankara)20200191
83Burda Marketçilik (Istanbul)2020025-5
84Groseri (Adana)20200191
85Hakmar (Istanbul)20200200
86Halciler (Ankara)2020026-6
87Mepas (Antalya)20200200
88Gun Supermarket (Denizli)19190181
89Irmaklar (Istanbul)19190190
90Namli (Istanbul)19190154
91Akugur (Bursa)18180162
92Show Hipermarketleri (Istanbul)18180153
93Sanmar AVM (Sanliurfa)18180126
94Emin Hipermarketleri (Istanbul)17170152
95Erdemler (Ankara)17170161
96Oruç Hipermarketleri (Istanbul)1717018-1
97Yeny VVorld (Istanbul - Discount)1717022-5
98Hat-Mar (Hatay)16160160
99Snowy Ulu Kardesler (Istanbul)16160142
100Tespo (Ulusal)16160160
101Yesil Portakal (Manisa)16160115
102Ay-Mar (Trabzon)15141132
103Gokkusagi Hipermarketleri (Istanbul)15150141
104Lider Gedikler (Içel)15150132
105Ogutler (Ankara)1515016-1
106Uysal Market (Çanakkale)15150114
107Ekoroma (Adana)14140122
108Nokta Marketleri (Elazig)1414018-4
109Ozdilek (Ulusal)14140140
110Akranlar Supermarket (Malatya)13130130
111Anbera AVM (Usak)13130103
112Metropol (Çorum)1313014-1
113Mevlana Marketler Birligi (Kocaeli)13130130
114Neseli Alisveris Merkezi (Eskisehir)13130130
115Sembol Çenter (Gaziantep)13130103
116Simge Supermarket (Hatay)13130130
117Yhm AVM (Karaman)13130130
118Bintas (Istanbul)12120111
119Çarmar (Diyarbakir)12120111
120Çarsi Market (Malatya)12111102
121Karabiyik (Izmir)12120111
122Kule Alisveris Merkezleri (Aksaray)12120102
123Okyanus Plaza (Nigde)12120111
124Real Hipermarketleri (Ulusal)12120120
125Ugur AVM (Bursa)12120111
126Can AVM (Sivas)1111092
127Denmar (Izmir)1111012-1
128Duzgun Marketçilik (Erzurum)11110101
129Duzpas (Duzce)11110101
130Ege Ekomar (Izmir)11110110
131Gulenler AVM (Kirikkale)11110101
132Isra (Bursa)11110110
133Karadeniz Ismar (Trabzon)11110110
134Seyhanlar (Istanbul)11110101
135Ss Egitimciler Koop. (Balikesir)11110110
136Sultan AVM (Bursa)1111092
137Yeni Kandemirler (Kirikkale)11110101
138Basdas Market (Izmir)1010082
139Kalafatlar (Ordu)1010082
140Niktas Supermarket (Tokat)1010082
141Ornek Hipermarketleri (Istanbul)10100100
142Portakal Market (Kayseri)10100100
143Savasir (Manisa)1010091
144Sekerciler (Adana)1010091
145Uçler Supermarket (Istanbul)1010091

 

Şubat 2014 Mağaza Sayısı listesini excel formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız.

Değerlendirmeler
1 Şubat 2014 – 28 Şubat 2014 aralığında 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 145 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Şubat 2014 döneminde listedeki 145 firmanın toplam mağaza sayısı 17057’ye ulaştı.

Bir aylık süre içinde zincir marketlerin hizmete açtığı yeni mağaza sayısına baktığımızda ise 112 mağazalık bir artış olduğunu görüyoruz.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 28 Şubat 2014 ile 28 Şubat 2013 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise listemizdeki 145 firmanın bir yıl içinde açtığı yeni mağaza sayısının 2063 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son bir aylık performans tablosunu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede önemli bir pay sahibi olduğunu görüyoruz.

2014-Subat-ilk-4

Tablodan da görüldüğü gibi ilk sıradaki discount zincirler aylık büyümenin yüzde 75’ini gerçekleştirdi. BİM ve A101 genelde olduğu gibi Şubat Ayı açılışlarında da lokomotif konumdaydı. Şok’un bir süredir hızlandırdığı DiaSA mağazalarının tabela değişimini bu ay içinde yavaşlattığını görüyoruz. Bunun nedeni geri kalan DiaSA mağazalarının önemli bir bölümünün franchise statüsünde olması. Aynı şekilde geçtiğimiz ayın başında çoğunluk hissesi satın alınan UCZ’nin açılış hızında yavaşladığını görüyoruz.

2014-Subat-Birden-Fazla

Bu tablomuzda 2014 Şubat ayında birden fazla açılış gerçekleştiren firmaları ele alıyoruz. Listede yer alan 11 firma, toplam 105 artış gerçekleştirdi. Tabloyu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede başı çektiğini görmekteyiz. Discount pazarı ile ilgili bu döneme dair altı çizilmesi gereken nokta ise UCZ satın alması oldu. 2 sene içinde Şok, DiaSA, Onurex’i satın alan Yıldız Holding, BİM ile zaten çok kapsamlı karşılıklı işbirliğine ve hisse ortaklığına sahip. UCZ satın almasındaki detayları da göz önüne aldığımızda Yıldız Holding’in discount pazarında kuralları kendi belirleyen ve uygulayan konuma geldiğini görüyoruz.

Migros’un 2014 yılına temkinli bir büyüme hızında başladığı ve öyle devam ettiğini görüyoruz. Öte yandan Migros Holding çatısı altındaki gurme konseptli mağaza zinciri Macrocenter’ın iki yeni mağaza açtığını unutmamak gerekli. CarrefourSA ise 2014 boyunca beklenilen yeni yatırım hareketlerinin ilk belirtilerini vermeye başladı.

2014-2013-Subat-En-Fazla

Bu tablomuzda 1 yıllık zaman zarfında en çok mağaza artışı gerçekleştiren 10 firmayı görebilirsiniz. Listenin ilk 5 sırasında discount zincirler sıralanıyor. Şok, gerçekleştirdiği satın almalar ile son bir yılın en çok büyüyen gıda perakendecisi oldu. Discount zincirlerin ardından Migros geliyor. Satınalma ile büyüyen önemli yerli perakende markaları Pekdemir, İsmar, Happy bu listede yer alıyor. Kısa süre içinde önemli bir büyüme performansı gösteren İstanbul’un discount marketlerinden Çağrı Semt de listenin diğer firması.

Kaynak: Ortak Alan

Beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşın..

    Zincir Marketlerin Şubat 2014 Mağaza Sayısı Analizi için 4 cevap

    • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
      class="comment even thread-even depth-1" id="li-comment-3498">

      NERDEN İNDİRE BİLİRİZ ???2014 LİSTESİ

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

    • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
      class="comment odd alt thread-odd thread-alt depth-1" id="li-comment-2436">

      bu listeler daha sık yenilense mesela aydan aya

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

    • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

      Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

      Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
      class="comment even thread-even depth-1" id="li-comment-2088">

      Güzel, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkürler.

      Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

      • Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

        Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

        Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

        Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/marketciyim/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
        class="comment odd alt depth-2" id="li-comment-2089">

        Ülkemizde hangi Zincirin kaç adet satış Noktası olmasını bilmek,bazı Pazarlamacılar için büyük destek.
        Elinize Sağlık

        Yoruma Katılıyor musun? Thumb up 0 Thumb down 0

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir